Czy gryzaki dla niemowląt przynoszą ukojenie?

0
799

Kiedy zęby wyrzynają się, może wystąpić kilka objawów. Oprócz podrażnionych dziąseł i dużej ilości śliny, maluch zazwyczaj gryzie wszystko – i wszystkich. Dlatego warto zaopatrzyć się w niewielki zestaw wygodnych gryzaków, które pasują do palców małego dziecka.

Złagodzić ból

Trudno sobie wyobrazić, jak bardzo boli, kiedy maluch zaczyna ząbkować. Na szczęście istnieją gryzaki, które są naprawdę dobrą inwestycją zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dobry gryzak może pomóc złagodzić ból i często działa chłodząco na obolałe dziąsła.

Wiele gryzaków można włożyć do lodówki i tym samym schłodzić do temperatury, która jest przyjemna w przypadku obolałych dziąseł. Gryzak jest niezbędny, gdy maluch w domu zaczyna pokazywać zęby. Gryzak został zaprojektowany, aby pomóc dziecku zmniejszyć ból w zabawny i rozpraszający sposób. Gryzak pomaga także dziecku wzmocnić zęby mleczne.

Jaki gryzak wybrać dla dziecka?

W przypadku, gdy niemowlak jest pierwszym dzieckiem, wybór gryzaka może być trudny dla świeżo upieczonych rodziców. Gryzaki mają to samo podstawowe przeznaczenie, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy – muszą zmniejszyć dyskomfort ząbkowania.

Gryzaki dla dzieci mają często szorstką i nierówną powierzchnię, która przyjemnie ociera się o dziąsła. Do kupienia są także smoczki masujące dziąsła lub kojące elementy chłodzące, które przynoszą ulgę. Szczoteczka do zębów dla niemowląt to również dobry sposób, aby ułatwić ząbkowanie.

Ładny i kolorowy wzór gryzaka z ciekawymi figurkami często sprawia, że maluch jest jeszcze bardziej zainteresowany sięganiem po zabawkę i gryzieniem jej. Niezależnie od wybranego modelu gryzaka, bólu i dyskomfortu związanego z ząbkowaniem nie da się całkowicie uniknąć. Można je jednak znacznie zmniejszyć.

Gryzaki z wodą

Niektóre z dostępnych na rynku gryzaków zawierają wodę. Jest sprytna i prosta metoda na schłodzenie zabawki. W przypadku tych modeli można je umieścić w lodówce, aby zapewnić dziecku jeszcze bardziej kojący efekt.

Nie wolno podawać dziecku zmarzniętego gryzaka, ponieważ grozi to odmrożeniem małych paluszków. Zabawki można wkładać do lodówki, albo tylko na chwilę do zamrażarki, w przypadku gdy zabawka ma być schłodzona szybciej. Jeśli woda w gryzaku zamarznie w zamrażarce, zabawka najprawdopodobniej pęknie i ulegnie zniszczeniu.

Chłodny gryzak o temperaturze około 5 stopni jest optymalny dla dziecka do trzymania i chłodzenia małych przyszłych ząbków. Należy pamiętać o dokładnym myciu gryzaków ciepłą wodą i ewentualnie płynem do mycia naczyń, następnie dokładnie spłukać i wysuszyć.

Zabawne i praktyczne

Dla rodzica dziecka, które niedługo wyjdzie pierwszy ząb, jest to oczywiście wielkie wydarzenie. Dla malucha jednak ząbkowanie może kojarzyć się z czerwonymi, opuchniętymi dziąsłami, które swędzą i bolą.

Maluchy zaczynają ząbkować pomiędzy 5 a 10 miesiącem aż do 2 roku życia. Gryzaki dostępne są w wielu różnych wzorach, materiałach, kolorach i rozmiarach. Pasują nie tylko do najmniejszych rączek, ale także dla starszych dzieci. Gryzaki uspokajają, ale też pobudzają funkcje sensoryczne m.in. wzrok i zdolności motoryczne dziecka.

Gryzaki na dłuższy czas

Oprócz tradycyjnych gryzaków sklepy oferują takie zabawki, które mają więcej funkcji. Gryzaki w kształcie piłeczki, które na początku będą służyć do łagodzenia bólu dziąseł, z czasem mogą służyć do ćwiczeń motorycznych, chwytania i rzucania. Wzmocnią też koordynację ruchowo-wzrokową.

Taką piłką można się bawić wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem. Gryzaki w kształcie produktów spożywczych takich jak owoce czy warzywa, mogą być wykorzystane z czasem do zabawy w gotowanie i odgrywanie ról. Sprawdź więcej tutaj: https://tamaja.pl