Jak wybrać dobrą aptekę internetową?

0
1533

Robienie zakupów przez internet jest łatwe, przyjemne i przede wszystkim wygodne. Dzięki niemu nie musimy już biegać po sklepach, a wszystkie niezbędne nam do szczęścia rzeczy przyjeżdżają do nas grzecznie w ściśle wyznaczonym przez nas terminie. Nie inaczej możemy postąpić w przypadku zamawiania leków – apteki już od dawna wyszły nam naprzeciw i udostępniają swoje sklepy online. Jak jednak odróżnić prawdziwą i legalnie działającą aptekę internetową od nieautoryzowanego punktu?

 

1. Legalność działania

2. Ceny dobre, ale nie aż za dobre

3. Sposób realizacji recept

 

Legalność działania

Każda apteka internetowa, która chce działać w sieci i prowadzić sprzedaż wysyłkową, musi spełniać szereg warunków. Najważniejszym z nich jest działanie w oparciu o fizycznie istniejący punkt – wersja działająca online musi mieć połączenie ze stacjonarnym obiektem. Dodatkowymi wymaganiami są także:

  • umieszczenie danych odpowiedniego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego;
  • umieszczenie informacji o zezwoleniu na prowadzenie działalności aptecznej oraz wspólnego logotypu Unii Europejskiej;
  • obecny link z odnośnikiem do Biuletynu Informacji Publicznej GIF-u;
  • zapewnienie telefonicznego kontaktu z farmaceutą w czasie pracy apteki oraz do dwóch godzin od przewidywanego momentu dostarczenia przesyłki z lekami zakupionymi w aptece.

Czynników, jakie musi spełnić taka witryna jest wiele i nie powinniśmy zapominać o sprawdzeniu żadnego z nich. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej po prostu wybrać inną firmę.

 

Ceny dobre, ale nie aż za dobre

Apteki internetowe są popularne ze względu na fakt, że ceny leków są często o wiele niższe w ramach ich działalności, niż gdybyśmy chcieli kupić te same specyfiki w punkcie stacjonarnym. Wynika to ze specyfiki handlu przez internet i braku niektórych kosztów, które występują w przypadku sprzedaży nie-online, a dobrym przykładem zachodzenia tego zjawiska może być na przykład nowafarmacja. Jeżeli jednak widzimy, że ceny produktów w upatrzonej przez nas aptece są dużo niższe, niż średnia rynkowa, powinniśmy ostrożnie podchodzić do zakupów w takim miejscu.

 

Sposób realizacji recept

Apteki internetowe mogą realizować recepty, choć zachodzi to w specyficzny sposób. O ile jesteśmy w stanie zamówić taki lek przez internet, o tyle działająca zgodnie z prawem apteka nie może nam go wysłać – zamiast tego zostaniemy poinformowani, kiedy zamówienie zostanie przygotowane do odbioru osobistego, przy okazji którego farmaceuta odbierze od nas receptę, a w zamian wyda leki.