Kiedy warto wybrać się do podologa?

0
739

Podolog jest osobą, która dba o zdrowie naszych stóp. Trzeba mieć na uwadze to, że nie jest on lekarzem, ale ściśle współpracuje z dermatologami, chirurgami, diabetologami i flebologami, dzięki czemu zawsze jest w stanie odpowiednio doradzić lub znaleźć terapię, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie i wygląd chorej stopy.

Przed wizytą warto sprawdzić jego doświadczenie oraz wykształcenie. Można bowiem trafić na osobę, która jest początkująca i ukończyła zaledwie jeden kurs, ale również na specjalistę, który ukończył odpowiednie studia, a nawet zagraniczne kursy, dzięki czemu ma znacznie większą wiedzę.

Jakie schorzenia leczą podolodzy?

Główna definicja mówi o tym, że zawód ten polega na samodzielnym rozpoznawaniu zmian patologicznych występujących w kończynach dolnych oraz przyczyn z tym związanych.

Podolog Poznań po zapoznaniu się z występującą chorobą dobierze odpowiedni rodzaj terapii lub wykona konkretne zabiegi, aby przywrócić pacjentowi zdrowie, właściwy wygląd i prawidłowe funkcjonowanie stóp. Specjalista w tym zakresie pomaga usunąć odciski i zgrubienia oraz obcina, szlifuje i koryguje paznokcie, a także instruuje klienta, w jaki sposób ma samodzielnie o nie dbać.

Do takiego fachowca najczęściej wybierają się starsi pacjenci, u których występują problemy ze stopami. Najczęściej są to osoby chore na cukrzycę lub pacjenci, którzy przeszli nieudany zabieg u kosmetyczki.

Schorzenia, które pomoże wyleczyć podolog to:

  • stopa cukrzycowa,
  • wrastający paznokieć,
  • grzybica paznokci,
  • zmiany kształtu lub struktury paznokcia,
  • nagniotki, modzele i odciski.

Specjalista w tym zakresie wykona także opatrunki na stopach lub piętach albo pomoże wybrać odpowiednie ortezy. Profesjonalnie obetnie paznokcie, zrobi masaż stóp oraz udzieli porad na temat pielęgnacji i profilaktyki ich chorób.

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u podologa?

W wielu przypadkach konieczna jest wizyta u podologa, ponieważ tylko on będzie w stanie wykonać odpowiednie badania związane z naszymi stopami oraz zaproponować najlepszą kurację. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach leczenie jest procesem długotrwałym i dlatego warto wybrać renomowany gabinet podologiczny w Poznaniu.

Możemy na początek samodzielnie stosować różnego rodzaju domowe sposoby na pękające pięty czy nawilżenie naskórka, ale jeżeli po kilku dniach nie zauważymy żadnych pozytywnych rezultatów to nie warto już dłużej zwlekać z wizytą u specjalisty. Im wcześniej zdecydujemy się, aby nasze stopy obejrzał doświadczony fachowiec, tym szybciej będziemy mogli zobaczyć efekty zdrowotne oraz estetyczny wygląd.

Dziecko u podologa – jakie choroby stóp pojawiają się najczęściej?

Niestety, ale również u małego dziecka mogą pojawić się problemy związane ze stopami. Na pierwszą wizytę powinniśmy umówić się natychmiast, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy.

Dziecko podczas spacerów może zacząć skarżyć się na dyskomfort związany z chodzeniem i jest to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. W gabinecie podologicznym zostaną przeprowadzone odpowiednie badania, aby ocenić stan zdrowia malucha i podjąć odpowiednie kroki w celu leczenia.

Najczęściej występujące problemy u dzieci to:

  • grzybica paznokci,
  • odciski na stopach,
  • kurzajki,
  • wrastające paznokcie.

Co robić, żeby móc cieszyć się zdrowymi stopami?

W pielęgnacji stóp ważne jest, aby codziennie dbać o nie w domowym zaciszu, ale również regularnie umawiać się na wizytę w gabinecie podologicznym. Przede wszystkim trzeba dobrze dobrać obuwie, odpowiednie skarpetki, unikać przesuszenia skóry oraz regularnie usuwać odciski, zrogowacenia i modzele.

Samodzielnie we własnym domu można wymoczyć stopy w ziołach lub mydle i soli do stóp. Pięty można ścierać za pomocą tarki i raz na tydzień wykonać peeling gruboziarnisty. Trzeba także pamiętać, aby dokładnie osuszać stopy ręcznikiem i nakładać odżywcze kremy.