Mycie twarzy – o czym pamiętać?

0
710

Mycie twarzy jest niepozornym, ale jednocześnie bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Bez niego trudno oczekiwać, by cera była promienista i zdrowa. Wiele osób nie tyle ignoruje codzienne oczyszczenie twarzy, co po prostu traktuje je po macoszemu. Stosowanie nieodpowiednich preparatów lub nieprecyzyjna i nieregularna pielęgnacja szybko odbiją się na kondycji skóry. Co zatem należy zrobić?

Mycie twarzy samą wodą

Przede wszystkim należy unikać mycia twarzy samą wodą, gdyż ta nie właściwości rozpuszczania różnego rodzaju zabrudzeń. W ten sposób możemy raczej zagwarantować sobie ogólne orzeźwienie, ale na pewno nie uda nam się skutecznie oczyścić cery. Innym, często stosowanym błędem, jest korzystanie z samego mydła. Taki zabieg można potraktować jako podstawę do późniejszej pielęgnacji. Ważne jest jednak, by dobrać taki środek, który nie będzie uczulał i nadmiernie wysuszał skóry. Mydło ma bowiem tendencje do usuwania z cery naturalnej bariery ochronnej, która sprzyja szybkiemu wysuszaniu. W tym miejscu warto wypróbować naturalne mydła w kostce, które nie zawierają w swoim składzie żadnych chemicznych dodatków. Wracając jeszcze na chwilę do wody – jej użycie jest oczywiście wskazane (najlepiej w letniej temperaturze). Nie należy jednak ograniczać się tylko do tej metody oczyszczania twarzy, ponieważ takie podejście może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Czym więc myć twarz?

Przede wszystkim należy na początku określić, jaki typ cery posiadamy. Inaczej bowiem myje się skórę skłonną do przetłuszczania się, a inaczej skórę wysuszoną. To bardzo ważne, by wiedzieć, jakimi cechami charakteryzuje się nasza cera. Bez tego trudno bowiem dobrać odpowiednie preparaty i osiągnąć zamierzony efekt.

Twarz można oczyszczać za pomocą różnych kosmetyków. Sprawdzą się mleczka, naturalne żele do twarzy i toniki. Jak jednak zostało wspomniane – powinny być one dobrane do typu naszej cery. Samo mycie nie może być tylko jednorazową czynnością, która trwa 30 sekund. Cerę oczyszczamy do momentu, aż na używanych płatkach nie będą widoczne żadne zanieczyszczenia.

Złuszczanie skóry

Wiele mówi się także o zabiegu złuszczania skóry. Przydatny jest on szczególnie przy cerze tłustej. Raz na jakiś czas dobrze jest pozbyć się obumarłego naskórka, np. za pomocą preparatów peelingujących. Nie należy jednak przesadzać z tego rodzaju zabiegami. Zbyt częsty peeling nie najlepiej wpłynie na kondycję skóry i może ją nawet podrażnić!

Najważniejsza jest systematyka!

Twarz należy myć dwa razy dziennie przy użyciu preparatów, które skutecznie odświeżają skórę, sprawiają, że staje się ona jędrna i odżywiona. Należy unikać kosmetyków, które mają w składzie drażniące i chemiczne dodatki. Tu sprawdzą się ekologiczne preparaty, które dostać można np. w sklepie z naturalnymi kosmetykami. Dobierz specyfiki do typu cery. Stosując je, nie narażaj skóry na podrażnienia. Myj twarz delikatnie, przy użyciu ciepłej wody. Pamiętanie o tych kilki trickach na pewno pomoże Ci utrzymać cerę w świetnej kondycji.