Zachowanie higieny pracy manikiurzystki – na co musisz zwrócić uwagę?

0
3749

Obecnie większość kobiet korzysta z usług gabinetów kosmetycznych. Jednym z powszechnie wykonywanych zabiegów jest manicure. Każdy profesjonalny zabieg na paznokciach powinien przynieść nie tylko zadowalający efekt końcowy, ale również powinien być wykonany w higienicznych i sterylnych warunkach.

Manikiurzystka jest osobą zajmującą się pielęgnacją paznokci. Każda wykwalifikowana specjalistka w tej dziedzinie, powinna umieć w profesjonalny sposób troszczyć się o dłonie, znać ich potrzeby oraz umieć ocenić jakich zabiegów wymagają paznokcie klientki.
Profesjonalna manikiurzystka umie zadbać o nienaganny wygląd płytki paznokcia oraz skórki, a ponadto z niezwykłą precyzją potrafi wykonywać przy pomocy lakierów nawet najbardziej misterne wzory. Ponadto każda doświadczona manikiurzystka potrafi zastosować różnorodne metody przedłużania, rekonstrukcji oraz zdobienia paznokci.

W branży tej nie bez znaczenia jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, porządek na stanowisku, właściwa dezynfekcja i sterylizacja narzędzi, a także odpowiednia ochrona siebie oraz wszystkich klientów przed potencjalnymi zakażeniami. Zachowanie higieny pracy manikiurzystki to priorytetowe zadanie jakie powinno być spełniane w każdym szanującym się zakładzie kosmetycznym.

Dlaczego zachowanie zalecanych zasad higieny jest ważne?

Zachowanie odpowiedniej higieny pracy jest niezbędnym, a wręcz koniecznym elementem prawidłowej pracy w salonie kosmetycznym. Odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe oraz konsekwentnie realizowany program higieny w pełni gwarantuje bezpieczne wykonanie usługi oraz eliminuje ryzyko zakażenia.

Niehigieniczny zabieg manicure naraża na niebezpieczne zakażenie zarówno klientki jak i kosmetyczki wykonującej zabieg. Zatem czystość i higiena to priorytetowe kryteria jakie musi spełniać każdy profesjonalny salon kosmetyczny.

Każdy klient salonu kosmetycznego powinien pamiętać o tym, że bezpośredni kontakt zakażonej krwi nawet z niewielkim obszarem uszkodzonej skóry osoby zdrowej, może spowodować wniknięcie do organizmu oraz rozwój w nim żywego biologicznego czynnika chorobotwórczego.
Do groźnych zakażeń należy wirus HIV oraz zakażenia wątroby HBV, HCV i wiele innych. Ponadto można błyskawicznie zarazić się od kogoś grzybicą i masą innych chorób Bakteryjnych i wirusowych.
Wybierając się do salonu kosmetycznego warto pamiętać o tym, że do zakażenia wirusem HBV wystarczy już 0, 00004 ml zakażonej krwi, natomiast dla wirusa HIV tylko 0, 1 ml krwi.

W jaki sposób powinien przebiegać profesjonalny zabieg manicure?

Manikiurzystka wykonując zabiegi paznokci powinna zadbać o to, aby wszystkie narzędzia, które mają styczność ze skórą klientki były odpowiednio odkażone, a najlepiej nowe. Klientka nigdy nie powinna zgodzić się na to, aby jej paznokcie lub skórki dotykały nieodkażonych cążków lub wcześniej używanych, papierowych pilniczków. Otóż naskórek jest jedną z naturalnych barier ochronnych, które chronią nas przed większością chorób, a jak wiadomo podczas wizyty u manikiurzystki jest on ścierany oraz wycinany.
Jak wiadomo skórki można odsuwać lub wycinać, a to co z nimi zrobić powinno być tylko i wyłącznie decyzją klientki, a nie kosmetyczki. Dlatego też powinna ona zawsze spytać, czego od niej oczekujemy. Ponadto powinna niezdecydowanym klientkom jasno wyjaśnić, jakie plusy i minusy niosą za sobą te dwa zabiegi.
Ponadto każda manikiurzystka powinna bardzo ostrożnie obchodzić się z frezarką. Jest to bowiem urządzenie elektryczne z szybko wirującą końcówką – w rodzaju obrotowego pilniczka, które to poprzez chwilę nieuwagi może doprowadzić do zranienia.

Czynniki, które chronią przed zakażeniem.

We wszystkich zakładach podczas wykonywania wszelkich usług niezbędna jest nieskazitelna czystość ubrania ochronnego, narzędzi oraz wszystkich przedmiotów, które są wykorzystywane w czasie pracy. Każdy pracownik powinien bezwzględnie przestrzegać stosowania procedur higieniczno – dezynfekcyjnych w pomieszczeniach oraz dbać o czystość sprzętu oraz własnych rąk. Niezwykle istotne jest zabezpieczenie pracowników oraz klientów w środki ochrony osobistej.
Wszystkie zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek powinny być wykonywane w sterylnych rękawiczkach jednorazowego użycia, natomiast do dezynfekcji należy stosować tylko i wyłącznie preparaty dezynfekcyjne pozytywnie zaopiniowane przez Państwowy Zakład Higieny.

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby w przypadku zranienia przerwać wykonywanie usługi, umyć dokładnie zranioną okolicę wodą i mydłem lub płynem do mycia rąk na bazie alkoholu 70%. Jeżeli na naszej skórze znajduje się krew, to niezależnie od tego czy skóra była skaleczona należy ją dobrze umyć wodą i mydłem oraz zdezynfekować.

Potrzeba higieny jest niezbędnym oraz koniecznym elementem prawidłowej pracy w salonie kosmetycznym. Tylko odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe i konsekwentnie realizowany program higieny gwarantuje bezpieczne wykonanie usługi i eliminuje ryzyko zakażenia.

Powyższy poradnik został przygotowany we współpracy z http://mosbeauty.pl