Grzybica paznokci to nie tylko defekt estetyczny, ale choroba, której towarzyszą nieprzyjemne objawy i szereg skutków ubocznych. Jak rozpoznać, że stała się ona naszym problemem? I co zrobić, aby wyleczyć grzybicę i cieszyć się pięknymi, idealnie zdrowymi paznokciami?
Grzybica paznokci najczęściej pojawia się na palcach u stóp (u wielu chorych zaobserwowano widoczne objawy przede wszystkim na palcach „zewnętrznym” – pierwszym i piątym). Choroba rzadziej dotyczy paznokci u rąk.
Przyczyny grzybicy paznokci
Grzybica paznokci często pojawia się u osób, które chorują na grzybicę stóp. Szacuje się, ze problem ten może dotyczyć nawet ponad 40% społeczeństwa. Główną przyczyną takiego stanu jest fakt, że wiele osób ignoruje pierwsze objawy grzybicy. Swędzenie stóp, pieczenie skóry i zaczerwienienia często są uważane za objaw doboru złych butów czy uczulenia na stosowane środki higieniczne (mydło, płyn do kąpieli, żel pod prysznic itp.). To sprawia, że zarażone osoby nie udają się do lekarza. Grzyby szybko się rozprzestrzeniają i trafiają na paznokcie.
Przyczyną grzybicy najczęściej jest zarażenie od innych osób (kontakt z powierzchnią, na której pozostały drobnoustroje). W Polsce wiele osób grzybicą zaraża się:
- na basenach
- w łaźniach i saunach z drewnianymi podestami
- przymierzając buty należące do chorej osoby
- używając nieodkażonych przyborów do pedicure lub manicure
Warto wiedzieć, że grzybica najszybciej rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Dlatego bardzo ważne jest dokładne wycieranie stóp po kąpieli, noszenie przewiewnego obuwia oraz skarpet uszytych z naturalnych materiałów. Idealnie sprawdza się bawełna i buty z naturalnej skóry.
Choroba najszybciej rozwija się na uszkodzonych płytkach paznokci. Dlatego należy uważać na ciasne obuwie oraz skaleczenia palców. Szczególną ostrożność warto zachować… podczas nakładania lakierów akrylowych (akryl osłabia płytkę paznokci).
Grzybica paznokci – szczególne grupy ryzyka
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na grzybicę stóp oraz paznokci częściej narażone są osoby:
- z osłabionym układem odporności
- mające problemy z krążeniem
- chorujące na cukrzycę
- cierpiące na niedokrwistość
Rozwojowi grzybicy paznokci mogą sprzyjać również długotrwałe terapie niektórymi antybiotykami oraz chemioterapia (wiąże się to z ogólnym osłabieniem organizmu).
Najczęstsze objawy grzybicy
Grzybica paznokci najczęściej spowodowana jest atakiem dermatofitów. Głównym objawem rozwoju grzybów jest zmiana wyglądu płytek paznokciowych. W początkowej fazie na paznokciach tworzą się białe przebarwienia. Z czasem, zmieniają one odcień na lekko żółty. Przy zaawansowanej grzybicy płytka może mieć kolor brązowy.
Kolejnym symptomem choroby jest zmiana struktury płytki – staje się ona grubsza, trudno ją przyciąć i wypiłować. Grzybicy towarzyszy również nieprzyjemny zapach – pod paznokciami tworzą się grzybicze złogi.
Diagnostyka grzybicy paznokci
Objawy grzybicy paznokci są wyraźnie widoczne, dlatego postawienie diagnozy nie powinno sprawiać dermatologowi żadnych problemów.
Jednak leczenie często wymaga wykonania badania laboratoryjnego, które pozwoli ustalić rodzaj grzybów powodujących chorobę i sposób leczenia. Lekarz pobiera próbki spod płytki paznokcia, które oglądane są pod mikroskopem.
Leczenie grzybicy – lakiery grzybobójcze i kuracje doustne
Domowe sposoby na grzybicę niestety są nieskuteczne. Można je wykorzystać jako środek zapobiegawczy chorobie (higiena stóp, noszenie obuwia z naturalnych materiałów).
Gdy paznokcie zostaną zarażone, niezbędna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednią kurację. W przypadku, gdy choroba dopiero zaczęła się rozwijać, często wystarczają specjalne plasterki naklejane na paznokcie lub lakiery z zawartością składników grzybobójczych. Taka kuracja zwykle trwa minimum 2-3 miesiące.
Zaawansowana postać grzybicy wymaga stosowania leków doustnych. Są to tabletki, których zadaniem jest zablokowanie rozwoju grzybów.
Większość tabletek stosuje się minimum przez 3 miesiące. Kuracje przy zaawansowanej postaci grzybicy często stosuje się nawet przez rok.
Rekonstrukcja płytki
Podczas każdej terapii lekarze zalecają dokładne szlifowanie płytki zarażonych paznokci. Należy to robić nawet co 2 tygodnie. Sprawdzonym sposobem jest nałożenie na płytkę specjalnej masy, a następnie flizeliny, która musi być dopasowana do ubytku. Kilka takich zabiegów pozwala zlikwidować zgrubienia na paznokciach.
A co po terapii?
Po terapii lekami przeciwgrzybicznymi należy zachować szczególne środki ostrożności, aby infekcja nie powróciła. Ważne jest, aby nie nosić butów oraz skarpetek, w których chodziliśmy podczas choroby paznokci, ponieważ pozostają w nich zarodniki grzybów. Osoby, które nie chcą wyrzucać obuwia, mogą zastosować domowe metody dezynfekcji.
Sprawdzi się włożenie butów do foliowego woreczka. W worku należy umieścić także pojemnik z formaliną (roztwór dziesięcioprocentowy). Po 48 godzinach obuwie trzeba wywietrzyć.
Ważne jest równie zachowanie odpowiedniej higieny stóp, dokładnie wycieranie przestrzeni pomiędzy paznokciami po kąpieli. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach publicznych – na basenach i w saunach.
Zdjęcia: Bigstock.com