Najczęściej występujące choroby paznokci – kompendium.

0
17588
Choroby paznokci najczęście spowodowane są brakiem higieny

Piękne, zadbane paznokcie są prawdziwą ozdobą i niedoścignionym marzeniem wielu pań. Warto jednak uświadomić sobie, że nawet najmodniejszy manicure lub pedicure nie pomoże, gdy nasze paznokcie nie są zdrowe. Wtedy pojawiają się przebarwienia, płytka staje się cienka, delikatna i łamliwa. Chore paznokcie są matowe i zupełnie pozbawione blasku. Dlatego ich upiększanie warto rozpocząć od odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji i nie dopuścić do pojawienia się zmian chorobowych. Jakie są najczęstsze choroby paznokci? Jak im zapobiec, a w razie konieczności szybko wyleczyć?

Łuszczyca paznokci – przewlekła choroba paznokci o podłożu zapalnym

Łuszczyca paznokci najczęściej pojawia się u osób, które borykają się z łuszczycą skórną. Ta przewlekła, zapalna choroba skóry jest bardzo uciążliwa i nieuleczalna. Zaobserwowano, że łuszczyca skóry najczęściej występuje u osób starszych (50-60 lat).

Współczesna medycyna nie określiła jeszcze w 100% genezy tej poważnej choroby skórnej. Warto jednak wiedzieć, że wpływ na pojawienie się łuszczycy mają przede wszystkim:

  • czynniki genetyczne
  • zaburzenia pracy układu immunologicznego
  • niektóre leki i szczepionki
  • przewlekły stres
  • alkohol

Łuszczyca jest efektem szybszego podziału komórek naskórka. Proces złuszczania zostaje wtedy zaburzony. Z około 26-28 dni proces rozwoju i obumierania komórek zostaje skrócony do… 4 dni. Nowe komórki dojrzewają bardzo szybko. Stare komórki nie zdążają w tym czasie złuszczyć się, dlatego naskórek staje się grubszy niż u zdrowego człowieka.

Objawy łuszczycy paznokci

Na paznokciach pogrubieniu ulega płytka, staje się ona zrogowaciała i bardzo nieestetycznie się prezentuje. Paznokcie zaczynają się łuszczyć i łamać. W dermatologii proces zmian paznokciowych wskutek łuszczycy określany jest naparstkowaniem. W płytce tworzą się dołki. Takie zmiany na paznokciach sprawiają, że są one poprzecinane wgłębieniami, co przypomina naparstek krawiecki.

Kolejnym częstym objawem łuszczycy paznokci jest onycholiza. Zjawisko to polega na powolnym odwarstwianiu się płytki od łożyska. Na płytce mogą pojawić się także żółte, tłuste ogniska (tzw. plamy olejowe).

W bardzo zaawansowanej fazie choroby paznokci następuje dystrofia płytek (zniszczenie paznokci). Płytki najpierw są pogrubione i żółte, a z czasem zaczynają się całkowicie wykruszać.

Przy łuszczycy paznokci często towarzyszą także inne objawy:

Warto podkreślić, że zmiany związane z łuszczycą paznokci, na pierwszy rzut oka, mogą przypominać grzybicę. Dlatego niezbędne jest badanie laboratoryjne płytek pod kątem obecności grzybów.

Leczenie łuszczycy paznokci

Łuszczyca paznokci jest chorobą nieuleczalną. Metody stosowane obecnie w dermatologii mogą łagodzić jej objawy lub spowodować ich całkowite wygaśnięcie, ale problem po jakimś czasie może powrócić.

Lekarze najczęściej zalecają kremy i maści działające przeciwzapalnie oraz zatrzymujące szybkie podziały komórek naskórka (preparaty te należą do grupy glikokortykosteroidów). Polecane są także maści z dodatkiem dziegciu i steroidów oraz pochodnej witaminy D.

W nasilonych objawach łuszczycy stosuje się połączenie preparatów miejscowych z lekami doustnymi z grupy retinoidów. Niektórzy lekarze zalecają leczenie biologiczne (leki podawane dożylnie).

Grzybcia paznokci może być łatwo zdiagnozowana poprzez badanie lekarskie

Grzybica paznokci – podłoże, objawy i sposoby leczenia

Grzybica jest chorobą zakaźną. Zwykle dotyczy ona stóp (rzadziej pojawia się na paznokciach u rąk). Przyczyną pojawienia się schorzenia są grzyby z grupy dermatofitów (atakują one wyłącznie płytki paznokci, włosy lub skórę). Rzadziej grzybica paznokci spowodowana jest drożdżakami lub grzybami pleśniowymi.

Objawem grzybicy jest pogrubienie płytek, białe i żółte przebarwienia (w zaawansowanej fazie nabierają one odcienia brązowego). Z czasem, płytki mogą zacząć się rozwarstwiać i kruszyć. Chorobie towarzyszy również nieprzyjemny zapach stóp wywołany przez złogi grzybicze gromadzące się pod zarażoną płytką.

Leczenie polega na smarowaniu płytek paznokci lakierami zawierającymi substancje grzybobójcze (w aptekach dostępne są także specjalne plasterki). Przy bardziej zaawansowanej grzybicy niezbędna jest terapia doustna.

Szponowatość – przypadłość osób starszych

Choroba ta najczęściej spowodowana jest silnym urazem lub przewlekłym stanem zapalnym łożyska paznokcia. Na rozwój szponowatości paznokcia wpływa również niewłaściwa higiena oraz noszenie zbyt ciasnego obuwia. Lekarze dodatkowo wskazują na genetyczne podłoże schorzenia.

Szponiaste paznokcie stają się żółte, ciemnoszare, ciemnobrunatne lub szarozielone. Płytka ulega pogrubieniu. Z czasem, końcówka paznokcia podwija się do góry, co sprawia, że płytka zaczyna przypominać pazury ptaka.

Taki przerost najczęściej dotyczy osób starszych, a jego konsekwencją jest uniemożliwienie normalnej, domowej pielęgnacji paznokci. Zwykle szponowatość pojawia się na dużym paluchu u nóg, rzadziej na innych palcach nóg lub na rękach.

Walkę z problemem warto rozpocząć od wizyty w gabinecie podologa. Tutaj zdeformowany paznokieć zostaje dokładnie oczyszczony. Następnie, specjalista aplikuje preparaty, które łagodzą stan zapalny. Taka pielęgnacja stanowi jedynie środek doraźny. Aby pozbyć się problemu, należy skorzystać z pomocy chirurga.

Zanokcica – uwaga na nieumiejętny manicure

Kolejną chorobą paznokci jest zanokcica, którą powodują bakterie przedostające się pod płytkę. Najczęściej zakażenie jest efektem bardzo głębokiego wycięcia skórek. Dlatego metalowe cążki warto zastąpić specjalną drewnianą szpatułką, która pozwala jedynie odsunąć skórki. Zanokcica niejednokrotnie bywa efektem źle wykonanego manicure (należy korzystać jedynie ze sprawdzonych usług).

Objawem tej choroby paznokci jest zaczerwienienie i obrzęk wokół paznokcia. Często pojawia się również stan ropny. Zanokcica jest bardzo bolesna. Dermatolodzy zalecają chirurgiczne nacięcie wału paznokciowego i oczyszczenie go z ropy. Często pacjentom przepisywana jest dodatkowo kuracja antybiotykami.

Onycholiza

Onycholiza objawia się rozdzieleniem płytki paznokciowej od łożyska. Efektem jest gromadzenie się pod płytką powietrza oraz zanieczyszczeń, co prowadzi do stanu zapalnego. Choroba ta powoduje zmianę koloru płytki – staje się ona biała lub żółta (przy stanie zapalnym może przybrać nawet odcień czarny).

Onycholiza miewa podłoże genetyczne. Często schorzenie to towarzyszy także osobom chorującym na:

  • cukrzycę
  • nadczynność tarczycy
  • infekcje wirusowe oraz bakteryjne

Powstawaniu zmian sprzyja kontakt ze środkami chemicznymi. W przypadku zaawansowanej onycholizy, konieczne może być chirurgiczne usunięcie całego paznokcia.

Koilonychia – niedobór witamin

Koilonychia spowodowana jest niedoborem składników mineralnych i witamin. Często choroba ta jest również efektem zaburzeń hormonalnych (zaburzenia hormonu tarczycy, choroby nerek).

Objawem schorzenia jest zmiana kształtu paznokcia na łyżeczkowaty – płytka zaczyna podwijać się po bokach ku górze, a środek paznokcia pozostaje wklęsły.

Zdjęcia: Bigstock.com