Pękające paznokcie – co warto wiedzieć na ten temat?

0
16354
Kobieta zastanawiająca się jak zlikwidować pękające paznokcie

Na Twoich paznokciach pojawiły się drobne pęknięcia wzdłuż płytki? A może zauważyłaś „rysy” wszerz paznokcia i jesteś przerażona? Pękające paznokcie mogą mieć wiele przyczyn (zewnętrzne lub wewnętrzne). Dlatego pierwszym krokiem powinno być ustalenie podłoża problemu. Dopiero wtedy będziesz mogła podjąć stosowne kroki, aby Twoje dłonie znów nabrały dawnego blasku.

Jak powinny prezentować się zdrowe paznokcie?

Zdrowe paznokcie powinny mieć przezroczysty odcień o lekko różowym zabarwieniu. Płytki muszą być gładkie i mocne. Warto wiedzieć, że paznokcie rosną około 3 mm na miesiąc. Wolniejszy wzrost, przebarwienia i pęknięcia są oznaką nieprawidłowości – braku witamin i minerałów, niewłaściwej pielęgnacji, uszkodzeń mechanicznych lub chorób paznokci.

Warto jednak wiedzieć, że drobne pionowe prążki i wyraźnie cieńsza płytka niestety są również symptomem wieku – z czasem paznokcie u człowieka rosną wolniej i stają się o wiele słabsze.

Niewłaściwy sposób pielęgnacji

Przyczyną drobnych pęknięć wzdłuż płytki paznokci mogą być środki chemiczne. Często problem powodują detergenty służące do sprzątania, dlatego prace domowe warto wykonywać w gumowych rękawiczkach. Dotyczy to również nadmiernego zamaczania paznokci w wodzie, dlatego najlepiej nakładać krem do rąk po każdym umyciu dłoni.

Pęknięcia mogą być symptomem uczulenia na stosowane lakiery do paznokci lub zmywacze (warto uważać na zmywacze z dodatkiem acetonu, które wysuszają płytkę, co może prowadzić do jej osłabienia).

Zniszczenia płytki paznokciowej bywają symptomem niewłaściwie wykonanego manicure. Często pęknięcia powstają po zdjęciu tipsów lub paznokci akrylowych.

Uszkodzenia mechaniczne

Pęknięcia paznokci czasami bywają efektem uszkodzeń mechanicznych. W przypadku rąk może to być uderzenie czy przytłuczenie. Pęknięcia paznokci u stóp często bywają efektem noszenia zbyt ciasnego obuwia.

Uwaga na obgryzanie

Obgryzanie paznokci znacznie je osłabia. Płytki tracą swój naturalny kształt, stają się cieńsze i kruche. A stąd już tylko jeden krok do pojawienia się pęknięć. Dlatego zawsze warto rozpocząć walkę z tym zgubnym nałogiem.

Brak witamin

Podłużne bruzdy pojawiające się na paznokciach u dłoni i stóp mogą być oznaką niedoboru witamin z grupy B. W takim przypadku należy dostarczyć do organizmu witaminę B1, B2, B6 oraz B12. Konieczna jest zmiana diety, można również kupić odpowiedni suplement w aptece.

Symptomy choroby

Zmiany w wyglądzie paznokcia mogą być również symptomem chorób. Grzybica paznokci objawia się między innymi pęknięciami. Na płytce pojawiają się poprzeczne prążki, ponieważ drobnoustroje zakłócają tempo wzrostu paznokcia. Warto jednak pamiętać, że przy zarażeniu grzybami pojawiają się także inne symptomy – paznokcie rozdwajają się, stają się żółtawe, a ich płytki są wyraźnie pogrubione.

Zagłębienia w paznokciach mogą być objawem łuszczycy (pęknięcia wszerz).

Zarówno grzybica paznokci, jak i łuszczyca wymagają leczenia dermatologicznego. Najlepsze efekty można uzyskać, gdy choroby zostaną zdiagnozowane możliwie, jak najwcześniej, dlatego z każdą nieprawidłowością warto zgłaszać się do specjalisty.

Jeśli pękające paznokcie są Twoją zmorą zapoznaj się również z innymi naszymi artykułami:

Zdjęcia: Bigstock.com