Twoje paznokcie są kruche, łamią się i mają rozdwojone końcówki? A może są matowe, lekko poszarzałe lub pojawiły się na nich drobne białe przebarwienia? Idealnym sposobem na odżywienie, wzmocnienie i prawdziwą regenerację płytek są maseczki na paznokcie. Jak je stosować? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne maseczki, objaśniamy, jak powinna wyglądać kuracja oraz jaki przyniesie efekt.
Jak stosować maseczki na paznokcie?
Maseczki na paznokcie powinny być bogate w składniki, które wzmocnią płytkę. Należy przygotowywać je na bazie produktów spożywczych, ziół i kosmetyków, w których składzie znalazły się witaminy z grupy B oraz witamina C, E, A, PP i H. To pozwoli odżywić płytki, pobudzić je do odbudowy i nawilżyć. Efektem będzie brak problemu z rozdwajaniem się paznokci oraz kruchą i słabą płytką utrudniającą ich zapuszczanie.
Aby kuracja maseczkami przyniosła efekt, zabiegi należy stosować regularnie. Jedna lub dwie kuracje niestety niewiele zmienią. Maseczki najlepiej nakładać co 2 dni. Większość z nich należy pozostawić na paznokciach minimum 10-15 minut. Składniki doskonale wnikną, gdy maseczkę przygotujemy na noc. Wiele mikstur można nałożyć na dłonie i paznokcie przed snem (wystarczy włożyć bawełniane rękawiczki, aby składniki lepiej się wchłonęły, a pościel nie pobrudziła).
Maseczkę powinno się zawsze nakładać na czyste, suche paznokcie. Po wielu zabiegach należy dokładnie umyć ręce i wklepać krem w paznokcie oraz całe dłonie. Maseczki na bazie oliwek, które mają działanie nawilżające, należy pozostawić do wchłonięcia (nie zmywa się ich z paznokci).
Maseczka majonezowa
Doskonałym sposobem na domową regenerację i odżywienie paznokci jest maseczka z majonezu. 2 łyżki majonezu wystarczy przełożyć do salaterki lub miseczki i je wymieszać. W takiej mieszance zanurza się paznokcie na około 10-15 minut. Maseczka majonezowa natłuszcza płytkę, odżywia ją i wygładza skórki. Warto ją stosować przy przesuszonych paznokciach i podrażnionych skórkach.
Krem do rąk w roli maseczki
Jako maseczkę nawilżającą i regenerującą paznokcie można wykorzystać krem do rąk. Wystarczy nałożyć grubą warstwę kosmetyku na dłonie i paznokcie, założyć bawełniane rękawiczki i pozostawić całość na całą noc.
Maseczka z siemienia
Siemię lniane znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Doskonale sprawdzi się ono także dla osób, które chcą wzmocnić płytkę paznokci. Wystarczy zaparzyć 2 łyżki siemienia w około pół litra wody i odstawić taką miksturę do ostygnięcia, a następnie zamoczyć w niej całe dłonie na 20 minut. Wywar z powodzeniem zastąpi maseczki regenerujące paznokcie.
Odżywka oliwkowo-czosnkowa
Masz problemy z przebarwieniami paznokci? Chcesz dodać im blasku i wzmocnić kruche płytki? Idealnie sprawdzi się maseczka z oliwy z oliwek zmieszanej z rozmiażdżonym czosnkiem. Czosnek jest bogatym źródłem witaminy C, dzięki czemu powinien zapobiec stanom zapalnym skórek i poprawić ukrwienie naczynek pod płytką paznokciową (odpowiadają one za zdrowy, lekko różowy odcień paznokci).
Maseczka z olejku arganowego i cytrynowego
Na rozdwajające się, osłabione paznokcie doskonale sprawdza się olejowanie paznokci olejkiem arganowym. Na jego bazie można przygotować maseczkę na noc. Wystarczy zmieszać kilka kropel takiego olejku z olejkiem cytrynowym i wmasować w paznokcie i otaczające je skórki. Na dłonie z nałożonym specyfikiem zakłada się bawełniane rękawiczki i pozostawia olejek na całą noc.
Taka maseczka nie tylko wzmocni paznokcie, ale i je rozjaśni (dzięki zawartości cytryny).
Maseczka z lanoliny na łamliwe paznokcie
Kruche, łamliwe paznokcie pomoże wzmocnić maseczka z lanoliny. Wystarczy łyżkę stołową lanoliny zmieszać z kilkoma kroplami olejku migdałowego oraz żółtkiem. Całość należy dokładnie połączyć i nałożyć na całe dłonie. Maseczkę stosuje się na noc. Zabieg nie tylko wzmocnić paznokcie oraz zapobiegnie ich rozdwajaniu, ale i doskonale nawilży przesuszone dłonie.
Zdjęcia: Bigstock.com