Rozdwajające się paznokcie – przyczyny i leczenie

0
15441
Kobieta martwi się, że ma rozdwajające się paznokcie

Rozdwajające się paznokcie są prawdziwą zmorą wielu pań. Efektowny manicure, piękne paznokcie hybrydowe i inne techniki zdobienia nie pomogą, gdy płytki pozostają w złym stanie. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli Ci określić, gdzie tkwią przyczyny problemów i znaleźć ich rozwiązanie. Z nami poprawisz kondycję paznokci.

Podłoże problemu, czyli o tym, co powoduje rozdwajające się paznokcie

Rozdwajanie się paznokci powodują uszkodzenia w strukturze keratyny, która jest głównym budulcem płytki. Podłożem problemu najczęściej jest brak witamin i minerałów oraz nieodpowiednie sposoby pielęgnacji. Uszkodzenia keratyny powstają również wskutek kontaktu paznokci z detergentami chemicznymi.

Rozdwajanie się płytek może towarzyszyć także niektórym chorobom paznokci (te choroby paznokci to m.in. grzybica paznokci, łuszczyca lub liszaj płaski), ale wtedy objaw ten występuje łącznie z innym symptomami charakterystycznymi dla danego schorzenia.

Wiele pań, które ma problem z paznokciami powinno wprowadzić zmiany w swojej diecie. Na rozdwajanie się płytki wpływają niedobory:

  • witaminy A, C oraz E
  • witamin pochodzących z grupy B
  • cynku
  • magnezu i krzemu
  • wapnia

W skrajnych sytuacjach, rozdwajanie się płytek paznokci mogą być spowodowane chorobami – m.in. dną moczanową lub schorzeniami układu krążenia.

Sposoby walki z rozdwajającymi się paznokciami

Orężem w walce z rozdwajającymi się paznokciami może stać się zmiana diety, zakup suplementów bogatych w witaminy i minerały. Warto także zmienić kilka codziennych nawyków, zadbać o odpowiedni manicure i właściwą pielęgnację.

Dieta na rozdwajające się paznokcie

Właściwie skomponowana dieta pomoże Ci wzmocnić paznokcie. Ważne, aby dostarczyła ona do organizmu witaminę E, A i C, witaminy z grupy B oraz pełen wachlarz minerałów. Gdy chcesz, aby Twoje paznokcie były mocne i zdrowe, powinnaś sięgnąć po marchewkę. Możesz wykorzystać ją do przygotowania surówek lub świeżo wyciskanych soków. To popularne warzywo dostarcza zastrzyk beta-karotenu. Do codziennych posiłków powinnaś wkomponować również ryby morskie, wątróbkę (wołowa, wieprzowa), masło i żółtka jaj. Produkty te są bogate w witaminę A, która poprawi nie tylko stan paznokci, ale i doda blasku cerze. Witaminę A znajdziesz również w szpinaku i groszku.

Paznokcie do prawidłowego wzrostu potrzebują także witamin z grupy B. Stan paznokci poprawia biotyna (znana również jako witamina H). Bogatym źródłem biotyny są:

  • drożdże
  • wątróbka wieprzowa
  • pełnoziarniste pieczywo
  • jaja
  • ser biały i inny nabiał

Soja oraz fasola, groch i inne warzywa strączkowe dostarczą do Twojego organizmu witaminy E, a porzeczki, kapusta, pomidory, kalafior czy ziemniaki są bogate w witaminę C.

Nietrudno zauważyć, że zdrowym paznokciom sprzyja pełnowartościowa, urozmaicona dieta. To właśnie, dlatego problem z rozdwajającymi się paznokciami często mają panie stosujące restrykcyjne kuracje odchudzające.

Brak witamin z grupy B może być przyczyna rozdwajania się paznokci

Sięgnij po suplementy

Zróżnicowany jadłospis warto uzupełnić o suplementy z magnezem, krzemem i cynkiem dostępne w aptekach bez recepty. Dermatolodzy często zalecają również preparaty z dodatkiem wyciągów ze skrzypu polnego lub pokrzywy.

Zmień codzienne nawyki

Płytki paznokci często są osłabione wskutek codziennego kontaktu z detergentami. Dlatego do zmywania naczyń i sprzątania warto zakładać gumowe rękawiczki.

Rozdwajaniu się paznokci sprzyja ich piłowanie. Tradycyjny, metalowy pilniczek należy zamienić na szklany (kryształowy) lub papierowy. Płytkę warto opiłować krótko, aby paznokieć nie łamał się i nie ulegał uszkodzeniom mechanicznym.

Należy również zrezygnować ze zmywaczy zawierających aceton, który wysusza płytkę.

Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu

Podstawą kuracji jest odpowiednie nawilżenie paznokci (płytki i całego wału wokół paznokcia). Najlepiej sięgać po dobre kremy do rąk oraz specjalne kremy lub serum do paznokci. Krem musi dobrze się wchłaniać. Warto wybierać kosmetyki z dodatkiem witaminy E, C oraz witamin z grupy B. Na noc można posmarować dłonie grubą warstwą kremu i założyć bawełniane rękawiczki.

Dobrym pomysłem na nawilżenie paznokci będzie również kąpiel w ciepłej oliwie z oliwek. Do podgrzanej oliwki można wkropić odrobinę soku wyciśniętego z cytryny. Zabieg powinien trwać co najmniej 15 minut.

Stosuj wzmacniające kąpiele ziołowe

1-2 razy w tygodniu warto zafundować swoim paznokciom kąpiel w miksturze ziołowej. Doskonale sprawdzi się napar ze skrzypu polnego lub pokrzyw.

A może tak terapia drożdżami lub żelatyną?

Kolejnym domowym sposobem walki z rozdwajającymi się paznokciami jest maseczka z droższy. Należy je zamoczyć w mleku i nałożyć na paznokcie. Drożdże dostarczają ogromny zastrzyk biotyny, która wzmacnia strukturę paznokcia. Można je zamienić na żelatynę (należy ją rozpuścić w ciepłej wodzie).

Sięgnij po odżywki

W drogeriach można znaleźć szeroki wybór specjalnych odżywek do pielęgnacji rozdwajających się paznokci. Doskonale sprawdza się serum regeneracyjne, które wykazuje przedłużone działanie. W składzie tego preparatu znajdują się witaminy, minerały oraz olejki nawilżające. Taki kosmetyk dodatkowo wzmocni łamiące się płytki paznokcia oraz delikatnie zmiękczy skórki, co ułatwi manicure.

Ratunek u profesjonalisty

Specjalnie dla kobiet, które mają problem z rozdwajającymi się paznokciami salony kosmetyczne przygotowały szereg profesjonalnych zabiegów wzmacniających i odżywiających. Idealnie sprawdza się zabieg parafinowy na całe dłonie lub stopy.

Paznokcie wzmocni również manicure japoński. Do zabiegu wykorzystuje się preparaty, które zawierają witaminę E, A, H (biotyna). Siła manicure japońskiego tkwi w pyłku pszczelim i krzemionce pochodzącej z Morza Japońskiego. Kilka takich zabiegów sprawia, że paznokcie odzyskują swój naturalny kolor, stają się błyszczące i mocne.

Działanie nawilżające wykazuje tzw. hot manicure. Podczas tego zabiegu dłonie moczy się w ciepłym balsamie.

Zdjęcia: Bigstock.com