Sine paznokcie – czym jest sinica i jakie są jej przyczyny?

0
25509
Sine paznokcie mogą być objawem choroby

Na Twoich paznokciach u rąk lub nóg pojawiły się ciemnoniebieskie plamki i wyraźne zasinienia? Przyczyną może być stosowanie zbyt ciemnych lakierów bez bazy podkładowej. Barwnik wnika w płytkę i może spowodować trwałe przebarwienia. Nie bagatelizuj tego objawu, ponieważ podłożem sinicy może być wiele poważnych schorzeń.

Czym jest sinica?

Sinicą w medycynie określa się niebiesko-fioletowe zabarwienie skóry, które najczęściej pojawia się na paznokciach, ustach oraz twarzy (rzadziej obejmuje ono całe stopy oraz dłonie).

Taki odcień powstaje na skutek pojawienia się dużej ilości hemoglobiny, która nie łączy się z tlenem. Podłożem sinicy bywa niedostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do poszczególnych narządów wewnętrznych lub spowolnienie przepływu krwi. Krew ma sine zabarwienie, gdy zawarte jest w niej zbyt dużo dwutlenku węgla. Jej kolor zmienia się w momencie, gdy ulegnie połączeniu z tlenem w płucach.

Przyczyny sinicy?

Ciemne zabarwienie paznokci często jest objawem sinicy. Warto obserwować, czy fioletowym plamkom na płytkach towarzyszą zasinienia ust i twarzy. Podłożem sinicy są między innymi:

  • choroby serca (lub wrodzona wada serca)
  • schorzenia płuc (wymiana gazów zostaje zaburzona)
  • zaburzenia układu krążeniowego (przepływ krwi ulega zwolnieniu, co powoduje skumulowanie dwutlenku węgla i spadek cząsteczek hemoglobiny związanej z cząsteczkami tlenu)
  • schorzenia naczyń krwionośnych (m.in. zwężenie tętnic i rozszerzenie żył)
  • przekrwienie (prowadzi do powstawania zakrzepów, podwyższa ciśnienie krwi i bywa bezpośrednią przyczyną niewydolności serca)

Sine paznokcie u noworodków

Sinica bardzo często diagnozowana jest u noworodków i niemowląt. Układ oddechowy dziecka nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a pęcherzyki płucne mogą się zapadać. To sprawia, że wymiana gazowa w płucach jest niedostateczna, a skóra i paznokcie maluszka sinieją.

Zasinienia po urazach mechanicznych

Sine plamy pod paznokciami bardzo często są spowodowane urazami mechanicznymi. Takie zabarwienie jest widocznym objawem rozwoju krwiaka pod płytką paznokcia. Krwiak może powstać wskutek uderzenia. W przypadku paznokci u nóg przyczyną często bywa noszenie zbyt ciasnego obuwia. Problem ten pojawia się również u biegaczy i narciarzy, którzy długotrwale obciążają kończyny dolne.

Krwiak jest spowodowany wylewem krwi pod płytką paznokcia w wyniku uszkodzenia wewnętrznych naczynek. Krwiakowi towarzyszy ból, często prowadzi także do samoistnego usunięcia uszkodzonej płytki.

Inne przyczyny zasinienia paznokci

Sine plamy na paznokciach pojawiają się także wskutek stosowania niektórych antybiotyków (m.in. cignoliny, tetracyklina, chloromazyna).

Kolejną przyczyną zasinień bywają barwniki stosowane w niektórych kosmetykach do paznokci. Chodzi tutaj przede wszystkim o ciemne lakiery (zawsze należy nakładać pod nie bazę, aby barwnik nie wniknął w strukturę płytki).

Ciemnofioletowe plamki powstałe wskutek działania barwników z lakieru skutecznie usuwają specjalne kremy, emulsje i proszki wybielające (do nabycia w aptece). Doskonale sprawdzi się także sok z cytryny – wystarczy regularnie pocierać płytki miąższem cytryny lub sporządzić maseczkę na bazie oliwy z oliwek, sody oczyszczonej i świeżego soku z cytryny (nakłada się ją na około 15 minut, a następnie zmywa).

Zdjęcia: Bigstock.com