Żółte przebarwienia na paznokciach bardzo źle się prezentują. Takie płytki szpecą dłonie, często nie da się ich ukryć nawet pod pięknym manicure. Jednocześnie mogą one sugerować problemy ze zdrowiem. Podpowiadamy jakie są przyczyny żółtej płytki paznokcia oraz co zrobić, aby zwalczyć tę przypadłość i uzyskać piękne paznokcie, które staną się prawdziwą wizytówką.
Przyczyny przebarwień
Żółte przebarwienia płytki paznokciowej (zarówno na rękach, jak i stopach) mogą mieć kilka przyczyn. Najczęściej są one efektem:
- zgrubień płytki
- siniaków
- pozostałości po ciemnym lakierze
- pozostałości po źle dobranych kosmetykach (przebarwienia powodują niektóre zmywacze do paznokci)
- palenia papierosów (żółte plamki pojawiają się na palcu serdecznym i wskazującym)
- infekcji grzybiczej
Paznokcie nabierają żółtawego odcienia pod wpływem zgrubienia płytki (przestaje ona być przezroczysta). Najczęściej jest to efektem nieodpowiedniego tempa jej przyrostu, które może być spowodowane m.in. złą dietą, wiekiem lub niektórymi chorobami paznokci (np. infekcją grzybiczą). W przypadku stóp zgrubienia często powstają także wskutek ucisku palców przez źle dobrane obuwie.
Problemu można pozbyć się przez regularne stosowanie specjalnych preparatów dostępnych w aptekach. Zawsze przed ich nałożeniem płytki należy lekko opiłować po bokach. Takie specyfiki doskonale sprawdzą się jako podkład pod ulubiony lakier.
Infekcja grzybicza
Kolejną przyczyną pojawienia się żółtych przebarwień na płytkach paznokci bywa grzybica paznokci (rzadziej infekcje bakteryjne lub schorzenie określane w medycynie terminem „syndromu żółtego paznokcia”).
Grzyby wydzielają enzymy, które wpływają na rozpulchnienie keratyny zawartej w płytkach. To powoduje zgrubienie paznokci i pojawienie się żółtych plam (rzadziej przebarwienia przybierają odcień biały lub brązowy). Paznokcie zaatakowane przez infekcję grzybiczą stają się łamliwe i bardzo kruche.
Przebarwienia spowodowane przez grzybicę paznokci są problemem medycznym, a nie typowo estetycznym, dlatego trzeba leczyć infekcję. Nieleczona grzybica może doprowadzić nawet do… odpadnięcia płytki paznokcia.
Konieczna jest wizyta u dermatologa i wykonanie badania zeskrobiny z paznokcia. W ten sposób można ustalić rodzaj grzybów i zalecić pacjentowi odpowiednią kurację (zwykle łączy się leki doustne i preparaty do miejscowego smarowania paznokcia), która trwa do pół roku.
Przebarwienia spowodowane przez lakiery
Żółte zabarwienie na płytce paznokci pojawia się również wskutek malowania ich ciemnymi lakierami bez użycia specjalnej bazy podkładowej. Problem bardzo często dotyczy miłośniczek lakierów w odcieniu intensywnej czerwieni. Barwnik z kosmetyku wnika w strukturę płytki i nie znika po zmyciu lakieru.
W takim przypadku sprawdzonym sposobem na pozbycie się problemu są specjalne kremy i emulsje lub proszki wybielające dostępne w aptekach. Należy również zrezygnować z malowania płytek bez lakieru podkładowego. Preparaty te są skuteczne, ale należy je stosować regularnie przez dłuższy czas, co bywa kosztowne. Ceny tabletek wahają się w granicach 45-50 zł, kremy można kupić za kilkanaście zł.
Domowe sposoby na żółte paznokcie
Gdy wykluczymy ewentualność, że podłożem naszego problemu z żółtymi plamami na paznokciach jest grzybica lub inne schorzenia medyczne, możemy zastosować domowe sposoby wybielania. Przebarwienia po lakierach skutecznie usuwa cytryna. Wystarczy 2-3 razy dziennie trzymać palce w jej miąższu (przez około 2 minuty).
Doskonale sprawdzi się również cytrynowa maseczka wybielająca. Należy zmieszać:
- łyżeczkę sody oczyszczonej
- łyżeczkę oliwy z oliwek
- łyżkę stołową soku z cytryny
Taką miksturę trzeba dokładnie wetrzeć w paznokcie i pozostawić na nich na około 15 minut. Po tym czasie papkę należy zmyć, a dłonie i paznokcie posmarować kremem do rąk.
Zdjęcia: Bigstock.com