Bruzdy na paznokciach – przyczyny, leczenie i zapobieganie

0
9596
Bruzdy na paznokciach to często spotykany problem

Niespodziewanie na Twoich paznokciach pojawiły się poprzeczne lub pionowe prążki, które szpecą płytki i wywołują niepokój? Mogą one być nie tylko efektem zaniedbać estetycznych, ale także symptomem schorzeń medycznych. Dziś pod lupę bierzemy bruzdy na paznokciach – analizujemy ich przyczyny i podpowiadamy sposoby, które pomogą pozbyć się tego defektu. Z nami Twoje paznokcie znów będą piękne i idealnie zdrowe.

Podczas pielęgnacji paznokci zadbajcie o najwyższej klasy sprzęt – sprawdźcie ranking frezarek do paznokci i wybierzcie najlepszą frezarkę do paznokci online.

Dlaczego poprzeczne bruzdy pojawiają się na paznokciach?

Poprzeczne bruzdy powstają, gdy nastąpią zaburzenia w procesie podziałów w macierzy płytki paznokciowej. Proces ten ma kilka różnych przyczyn. Bardzo często jest on spowodowany drożdżycą, która powoduje zapalenie w obrębie wałów paznokcia. Podłoże może tkwić także w niedokrwieniu palców spowodowanym zespołem cieśni nadgarstka.

Dermatologia wymienia również:

  • przewlekłą gorączkę, która towarzyszy niektórym schorzeniom
  • leki przeciwbólowe
  • mikrourazy (bardzo często powstają podczas niewłaściwego piłowania płytek paznokci lub zbyt inwazyjnego wycinania skórek)

Nieestetyczne bruzdy mogą pojawić się również wskutek złej diety. Wymieniane są tutaj przede wszystkim niedobory wapnia oraz cynku. W tym przypadku najczęściej pojawiają się nieliczne bruzdy, które znikają wraz z odrastaniem płytki. Aby paznokcie były mocne i zdrowe, warto wtedy uzupełnić dietę o produkty, które są bogate w cynk i wapń (m.in. ryby, mięsa, jaja, słonecznik, migdały oraz ser żółty). Można również zakupić odpowiednie suplementy w aptece.

W przypadku, gdy bruzdy pojawiają się także na odrastających płytkach, wokół nich pojawią się zaczerwieniania lub opuchnięcia, najlepiej skorzystać z pomocy dermatologa, który zdiagnozuje, czy zmiany nie są spowodowane infekcją (np. drożdżycą), która wymaga leczenia farmaceutycznego.

Inne przyczyny pojawienia się bruzd poprzecznych

Poprzeczne bruzdy na paznokciach nie zawsze mają podłoże chorobowe. Mogą one być również spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Mikropęknięcia tworzą się u osób, które zbyt często moczą dłonie w wodzie (po każdym myciu rąk warto wklepywać w całe dłonie i paznokcie krem).

Przyczyną pęknięć bywa także przesadzenie ze stosowaniem źle dobranego zmywacza do paznokci (zwłaszcza tego na bazie alkoholu, który wysusza płytkę). Problemy powodują również detergenty – warto sprzątać w rękawiczkach.

Pionowe bruzdy na paznokciach – przyczyny

Na paznokciach mogą pojawić się wąskie prążki przebiegające od nasady płytki do jej końców. Takie zmiany często towarzyszą osobom starszym, ponieważ zmiany gospodarki hormonalnej powodują rogowacenie.

Pionowe pęknięcia mogą być również spowodowane odwodnieniem organizmu (wtedy należy uzupełnić poziom wody). Często pojawiają się one wskutek braków w diecie cynku, wapnia, krzemu oraz magnezu.

Rzadziej podłożem zmiany są:

  • choroby układu krążenia
  • choroby układu pokarmowego
  • łuszczyca lub łysienie plackowate
  • niedoczynność tarczycy

Jak zapobiec powstawaniu bruzd?

Pierwszym krokiem powinna być diagnoza podłoża problemu. Warto wykonać badania na obecność grzybów oraz poprosić dermatologa o sprawdzenie składu chemicznego paznokci. Zalecane są także testy wykrywające zmiany w mikrokrążeniu. Dopiero po wykluczeniu podłoża chorobowego, można przystąpić do walki z problemem domowymi sposobami.

Warto zmienić swoją dietę na bogatszą w magnez, wapń i cynk. Codziennie należy pić co najmniej 1,5 litra wody, aby organizm nie odwodnił się.

Do manicure trzeba używać szklanego pilniczka (metalowy może powodować mikrourazy). Paznokcie trzeba odpowiednio nawilżać, a także uważać na działanie detergentów używanych do sprzątania.

Zdjęcia: Bigstock.com