Kusić nie tylko wyglądem

0
1001

Podobno zapach jest tym, co w nas, ludziach jest najbardziej zwierzęcego. To niezwykle interesujące dowiedzieć się, że mimo iż jesteśmy tacy nowocześni, obsługujemy komputery, to jednak drzemią w nas pierwotne instynkty. Niejedna drogeria internetowa przeżywa zatem oblężenie, szczególnie w okolicach świąt, kiedy pragniemy obdarować bliskich czymś naprawdę bliskim duszy. W dodatku chcemy wiedzieć jakie perfumy damskie czy męskie są najpiękniejsze i w tym celu wyszukujemy w internecie takie frazy jak zapachy marzeń opinie. Dlaczego zapachy są dla nas takie ważne? Dlaczego były ważne od zawsze, od zarania dziejów ludzkości? Co takiego łączy nas z ludźmi prehistorycznymi, że tak jak oni reagujemy na zapachy drżeniem serca?

Zapach natury

Dr Jowita Guja, zajmująca się zawodowo kulturową rolą zapachów i perfum zauważa, że zwierzęta za pośrednictwem węchu potrafią rozpoznać strach lub podniecenie u innych zwierząt. W nas również drzemią takie atawistyczne instynkty, ale na nasze zmysły w bardzo dużym stopniu wpłynęła kultura, która zmodyfikowała naturę. Mimo to nadal potrafimy…

  • rozpoznać niebezpieczeństwo za pomocą zapachu. Niektóre zapachy po prostu nam śmierdzą, chroniąc tym samym przed niebezpieczeństwem.
  • zapamiętać zapachy z dzieciństwa a nawet z życia płodowego, by kojarzyć go w dorosłym życiu z czymś pozytywnym. Pamięć zapachu potrafi zadziałać na nas w sposób podprogowy.
  • rozpoznać czyjąś atrakcyjność po zapachu. Jedną z funkcji zapachu jest bowiem wzbudzenie pożądania u przeciwnej płci. Tak funkcjonowali już ludzie archaiczni, którzy mieli zresztą te zmysły znacznie bardziej wyczulone. Naturalny zapach ciała miał za zadanie selekcjonować kandydatów na partnerów. Miało to duże przełożenie na genetykę, ewolucję, biologię, bo atrakcyjny zapach sugerował zgodność genetyczną, a zapach niezbyt miły zapowiadał kłopoty natury genetycznej. Dzisiaj nadal sugerujemy się w jakimś stopniu naturalnymi feromonami, jednak niejedna drogeria internetowa oferuje perfumy damskie w dużym stopniu zmodyfikowane. Nasza intuicja karze nam poszukiwać idealnych perfum, przemierzać internetowe zakątki w poszukiwaniu tych najbardziej nam pasujących, wpisywać w Google takie hasła jak zapachy marzeń. Wszystko po to, aby zaspokoić nasze naturalne potrzeby znalezienia partnera idealnego.

Drogeria internetowa – damska czy męska?

Naturalne zapachy mężczyzn i kobiet mają nieco inny skład – mówi dr Jowita Guja. Jest to wykorzystywane w tworzeniu perfum męskich i damskich.

Słynny męski akord to:

  • fougere, paprociowy – oparty na mchu dębowym i lawendzie.

Z kolei damski akord to:

  • szypr – oparty na ambrze, cybecie, piżmie, kastoreum, paczuli, labdanum oraz cytrusach w nucie głowy, a w nucie serca na kwiatach oraz owocach.

Jakie są zapachy marzeń opinie?

Dzisiaj owe tradycyjne podziały wydają się już jednak konwencjonalne. Jak podają badania, panie coraz częściej sięgają po męskie perfumy. I mimo że perfumy damskie cieszą się nadal dużym powodzeniem, to obecnie dla wielu osób idealnym zapachem marzeń jest unisex, czyli wykraczający poza płeć, zapach uniwersalny. Idealny zapach to również perfum dopasowany do okazji – zazwyczaj na dzień wybieramy perfumy lżejsze, a mocniejsze na wieczór. Są też perfumy idealnie skrojone na dyskotekę, bal czy wystawne przyjęcie.