Paznokcie akrylowe pod lupą

0
13875
Paznokcie akrylowe z pięknym zdobieniem

Przedłużanie paznokci „na akryl” jest jedną z popularniejszych metod stosowanych przez panie, które marzą o pięknych, zadbanych dłoniach będących ich wizytówką. Paznokcie akrylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, prezentują się bardzo naturalnie i można im nadać dowolny kształt. Metoda ma jednak równie dużo zwolenniczek, co i przeciwniczek. Co warto wiedzieć na temat akrylu? Dziś pod lupę bierzemy właśnie tę metodę.

Na czym polega metoda akrylowa?

Akryl pozwala utwardzić kruche, łamliwe paznokcie. Doskonale nadaje się także do ich przedłużania (wykonywanie tipsów akrylowych). Paznokcie akrylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a nałożona warstwa utrzyma się na płytkach nawet do 3 tygodni (następnie należy go uzupełnić).

Metoda akrylowa wykorzystuje technikę punktową (paznokcie żelowe tworzy się techniką warstwową). Paznokcie powstają ze specjalnego proszku oraz liquidu (substancja płynna). Do takiej mieszanki najczęściej dodaje się także primer (wytrawiacz), który sprawia, że akryl dłużej utrzyma się na płytce. Warto wiedzieć, że akryl bardzo szybko schnie, dlatego metoda ta wymaga dużej precyzji i pewnego doświadczenia.

Paznokcie utwardza się kulką akrylową powstałą na pędzelku liquida – od dołu ku górze.

Jak dobrać akryl?

Na rynku dostępne są akryle bezbarwne oraz kolorowe (najczęściej różowe i perłowe). W sklepach i hurtowniach kosmetycznych możemy trafić na akryl:

  • wolnoschnący
  • szybkoschnący
  • bezwonny

Akryle wolnoschnące dobrze sprawdzą się dla pań, które chcą wykonać paznokcie akrylowe w domu oraz dla początkujących manikiurzystek. Taki produkt zasycha nieco wolniej niż klasyczny proszek akrylowy, co pozwoli niewprawionym osobom wygodnie rozprowadzić masę. Do jego nakładania warto używać tylko delikatnie zamoczonego w liquidzie pędzelka, aby nie zalać skórek. Jego zaletą jest łatwe piłowanie, co pozwoli nadać paznokciom pożądany kształt. W ten sposób można uzyskać elastyczną powierzchnię, która nie powinna pękać pod wpływem uszkodzeń mechanicznych.

Akryle szybkoschnące są przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalnych manikiurzystek i pań, które już mają doświadczenie z tą metodą przedłużania. Taka masa bardzo szybko schnie, dlatego kulkę trzeba sprawnie formować w odpowiedni kształt. Pędzelek należy obficie zamoczyć w liquidzie. Ważne są odpowiednie proporcje pomiędzy proszkiem, a cieczą, aby pod tworzoną na paznokciu warstwą nie powstały pęcherzyki powietrza (wtedy akryl będzie odpryskiwał).

Akryle bezwonne nie mają charakterystycznego dla tego proszku zapachu. Wyróżniają się one także długim czasem schnięcia, dlatego paznokcie przedłuża się pędzelkiem tylko bardzo delikatnie zmoczonym w cieczy. Z masy należy odsączać nadmiar liquidu (można to zrobić płatkiem kosmetycznym delikatnie nasączonym alkoholem).

Przedłużanie akrylem w domu – podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać zabieg

Przedłużanie paznokci akrylem wymaga pewnej wprawy. Zabieg nie jest jednak skomplikowany, dlatego można go wykonać w domu. Wystarczy dobrać akryl dopasowany do naszych umiejętności (dla początkujących sprawdzi się akryl wolnoschnący) i ściśle trzymać się wskazówek.

Pierwszym krokiem powinno być dokładne zdezynfekowane dłoni płynem odkażającym. Następnie należy opiłować płytkę paznokci do długości opuszków palca i odsunąć skórki (doskonale sprawdzą się np. szpatułki z drzewa różanego). Kolejnym krokiem jest zmatowienie płytek pilniczkiem (idealny będzie pilniczek szklany lub drewniany) i ich dokładne odtłuszczenie alkoholem kosmetycznym.

Gdy przygotujesz paznokcie, możesz przystąpić do nakładania tipsów. Najważniejsze jest, aby ich boki były dopasowane do boków płytek, ponieważ tylko wtedy efekt będzie naturalny. Potem należy zmatowić tipsa, a na naturalny paznokieć nałożyć specjalny kwas zabezpieczający płytkę przed bakteriami.

Paznokcie akrylowe można również wykonać w domu

Kolejnym krokiem jest łączenie akrylu z liquidem. Liquid i proszek akrylowy należy umieścić w oddzielnych naczyniach – potem wystarczy zanurzać pędzelek w cieczy i proszku. Taką kulkę nakłada się na środek tipsa i rozprowadza równomiernie masę po całej płytce. Powierzchnia musi być idealnie gładka. Akryl można nakładać kilkoma warstwami – zbyt grupą powierzchnię wystarczy spiłować pilniczkiem.

Przed nakładaniem akrylu na każdy kolejny paznokieć, należy umyć pędzelek acetonem, aby usunąć z niego pozostałości masy. Gdy paznokcie wyschną, można je spiłować do idealnego kształtu. Po zabiegu warto wmasować w skórki oliwkę.

Paznokcie akrylowe można pomalować lakierem na dowolny modny kolor lub wykonać na nich wzorki.

Metodę akrylową można wykorzystać także do utwardzenia i przedłuażania własnych paznokci. Wtedy tipsy zastępuje się specjalnymi formami, które należy opiłować do wybranego kształtu, a po wyschnięciu masy zdjąć z paznokci.

Zalety metody akrylowej

Utwardzenie paznokci akrylem pozwala na co najmniej kilka dni zrezygnować z wykonywania manicure. Dużą zaletą akrylu jest trwałość – takie paznokcie są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie środków chemicznych, dzięki czemu zabieg doskonale sprawdzi się dla pań, które mają problem z niszczeniem paznokci w pracy czy podczas wykonywania obowiązków domowych (mycie naczyń, sprzątanie itp.).

Akryl pozwala odbudowywać naturalne paznokcie. Pod warstwą stworzoną z tej masy płytka będzie normalnie odrastać, dlatego metodę cenią osoby mające problem z kruchymi, łamliwymi paznokciami lub borykające się z nawykiem ich obgryzania.

Jeden zabieg wystarczy aż na około 3 tygodnie. Podczas dopełniania akrylu można zmieniać wzorki i kolor, co sprawia, że ta metoda przedłużania idealnie sprawdza się dla młodszych kobiet lubiących eksperymentować ze stylistyką paznokci.

Wady akrylu

Akryl wolnoschnący i szybkoschnący ma charakterystyczny zapach, który dla wielu pań jest niezbyt przyjemny. Podczas zabiegu nie powinnaś tego odczuwać, ale dla manikiurzystek zajmujących się stylizacją paznokci kilka zabiegów może być uciążliwe. Na rynku dostępny jest jednak akryl bezwonny, z którym nie ma takiego problemu.

Przedłużanie akrylowe wymaga dużej wprawy, ponieważ masa dość szybko schnie i na początku nieco trudno uformować idealny kształt.

Można spotkać się z opiniami, że akryl niszczy paznokcie i nie pozwala im oddychać. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż, paznokcie to tkanka martwa, dlatego warstwa akrylu w żaden sposób nie wpływa na ich funkcjonowanie. Pod warstwą akrylu normalnie one odrastają.

Paznokcie akrylowe, a paznokcie żelowe

Przedłużanie akrylem często porównywane jest do metody żelowej. Akryl utwardza się samoistnie w wyniku procesu utlenienia chemicznego. Jest on bardziej wytrzymały na uszkodzenia niż tipsy żelowe, ponieważ ściśle przylega do płytek. Jego mocną stroną jest to, że pozwala ukryć obgryzione lub zniszczone paznokcie (najczęściej ma kolor różowany lub mleczny) – przezroczysty żel nie pełni takiej funkcji.

Jak pielęgnować manicure akrylowy?

Nieodpowiednio pielęgnowane paznokcie akrylowe mogą zacząć pękać i odpadać. Dlatego warto pamiętać o kilka czynnościach, które pozwolą cieszyć się pięknym manicure nawet ponad 21 dni:

  • nacieraj płytki, tipsy i skórki oliwką
  • uważaj na uszkodzenia mechaniczne
  • nakładaj rękawiczki do mycia naczyń i sprzątania
  • lakier zmywaj zmywaczem bezacetonowym (aceton rozpuszcza akryl)
  • uważaj na ciemne lakiery (nakładaj bazę, aby nie spowodować przebarwień na akrylu)
  • uważaj na pęknięcia (pęcherzyk powietrza można „zalać” odżywką do paznokci, większe pęknięcie wymaga wizyty u kosmetyczki)
  • uważaj na wodę (dokładnie osuszaj paznokcie po umyciu rąk)

Zdjęcia – Bigstock.com