Jak wybrać najlepszy pilnik do paznokci?

0
4441
Najlepszy pilnik do paznokci znacznie ułatwia manicure

Przez długie lata do klasycznych zestawów przeznaczonych do manicure były dołączane pilniczki metalowe i to właśnie one służyły do modelowania płytek oraz nadawania im odpowiednich kształtów. Z czasem takie pilniczki zaczęły cieszyć się złą sławą – pojawiły się opinie, że osłabiają płytki, mogą doprowadzić do ich łamliwości i rozdwajania się paznokci.

Obecnie na rynku dostępne są pilniczki wykonane z różnych materiałów. Mają one także różne kształty oraz stopnie gradacji. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy pilniczek dla siebie.

Rodzaje pilniczków

Na rynku dawno przestały królować klasyczne pilniczki metalowe. Producenci proponują również wiele modeli wykonanych z innych materiałów, które o wiele mniej ingerują w strukturę płytek paznokcia. W drogeriach można znaleźć między innymi pilniki:

  • papierowe
  • szklane
  • szafirowe
  • z piaskowca
  • krzemowe
  • teflonowe

Pilniki papierowe

Pilniczki papierowe są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę. Powoli stają się one stałym wyposażeniem wielu kosmetyczek. Papierowe pilniki do paznokci polecają również zawodowe manikiurzystki, ponieważ doskonale sprawdzają się one zarówno do modelowania naturalnych płytek, jak i do prac podczas różnych technik przedłużania (akryl, żel, hybryda).

Na papierze przyklejone są opiłki z różnych materiałów ciernych. Producenci stosują tlenek aluminium, mylar, węglik krzemu. Dostępne są także pilniki z opiłkami drewna skandynawskiego, które wyróżnia się dużą trwałością oraz z nasypu cyrkonowego (jego zaletą jest to, że ostrzy się samoistnie). Opiłki są powleczone warstwą kolorowego kleju i przyklejone wraz z papierkiem do drewnianego, gąbczastego, plastikowego lub teflonowego rdzenia.

Pilniczki papierowe mają różne kolory i kształty. Są one jednorazowe, ponieważ nie można ich sterylizować w wysokich temperaturach. Salony manicure stosują zasadę – jeden pilniczek dla jednej klientki. W przypadku użytku prywatnego można spróbować dezynfekcji preparatami bakteriobójczymi (techniką spryskiwania).

Pilniki szklane

Pilniki szklane są droższe od papierowych, ale są to narzędzia wielokrotnego użytku. Są one wykonywane z hartowanego szkła (niektórzy producenci szkło hartują nawet 3-4 razy) i można je bez problemu dezynfekować, myć lub sterylizować (w warunkach laboratoryjnych). Szkło jest piaskowane lub wytrawiane za pomocą specjalnych kwasów, dzięki czemu powierzchnia uzyskuje odpowiedni poziom ziarnistości.

Szklane pilniki idealnie sprawdzą się do częstego manicure i pedicure, ponieważ nie uszkadzają płytki i nie powodują rozdwajania się paznokci. Szczególnie są polecane osobom o kruchych, łamliwych płytkach oraz do modelowania paznokci akrylowych lub żelowych. Idealnie sprawdzą się także do delikatnych tipsów.

Drobnym minusem jest to, że pilniczki ze szkła są delikatne – po upadku na podłogę najpewniej rozbiją się w kawałeczki.

Pilniki szafirowe

Pilniki szafirowe powstają z molety. Jest to materiał o chropowatej strukturze, który doskonale sprawdzi się do piłowania kruchych paznokci. Takie pilniczki nie powodują rozdwajania się płytki paznokciowej.

Pilniki z piaskowca

Pilniczki z piaskowca wykonane są z kamieni, które są odpowiednio wytrawiane. Ich powierzchnia ścierna jest bardzo delikatna, dzięki czemu można je wykorzystać zarówno do modelowania paznokci, jak i usuwania skórek.

Przydatne akcesoria do paznokci

Pilniki kryształowe

Idealne do nadawania płytkom kształtu – pozwalają pięknie wykończyć brzegi, a zarazem nie rozdwajają płytki.

Pilniki teflonowe

W sklepach pojawiają się także pilniki teflonowe. Są one drobnoziarniste i mają lekko zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się do nadawania naturalnym płytkom kształtu migdałka.

Pilniki metalowe

Pilniki metalowe obecnie budzą różne opinie. Często są one oskarżane o powodowanie zadr skórek i rozwarstwianie płytek paznokcia, ale warto wiedzieć, że przyczyną zwykle jest nieumiejętne dobranie ziarnistości pilnika oraz zła technika piłowania.

Metalowy pilnik używa wiele manikiurzystek, ponieważ doskonale sprawdza się do manicure i pedicure oraz modelowania płytek pokrytych żelem lub akrylem. Dla takiego pilniczka obróbka grubszej płytki nie stanowi problemu. Są one bardzo trwałe, można je myć, dezynfekować i sterylizować. Zaletą pilniczków metalowych jest także duża elastyczność.

Podczas piłowania warto jednak zachować pewne środki ostrożności – pilniczek ustawić pod kątem 45 stopni, palec położyć na blacie i piłować płytkę w jedną stronę. Ważne jest również, aby nie naciskać zbyt mocno środkowej części pilnika. W ten sposób każdym paznokciom można nadać pożądany kształt bez obaw o rozdwajanie brzegów.

Jaka ziarnistość pilniczka?

Podczas doboru pilniczka dla siebie warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj materiału, z którego został on wykonany, ale także na ziarnistość. Parametr ten określa liczbę ziarenek, które przypadają na cm2 powierzchni ciernej. Producenci podają wartości na każdym opakowaniu.

Wyróżnia się:

  • pilniki gruboziarniste
  • pilniki średnioziarniste
  • pilniki drobnoziarniste
  • polerki

Pilniczki gruboziarniste (parametr gradacji 80-100) śmiało można porównać do… papieru ściernego. Nie są one przeznaczone do modelowania naturalnych płytek, ale do zdejmowania tipsów.

Pilniki średnioziarniste (gradacja 100-180) to klasyczny rodzaj narzędzia do manicure. Są one dedykowane zarówno do płytek naturalnych, jak i do obróbki paznokci żelowych oraz akrylowych.

Polniki drobnoziarniste (o gradacji 240-500) pozwalają ładnie wygładzić naturalną płytkę i nadać pożądany kształt brzegom. Można je wykorzystać także do ostatecznej obróbki paznokci żelowych.

W drogeriach można kupić również polerki o poziomie gradacji od 500 do 1500. Polerki wyrównują powierzchnię paznokcia i pozwalają ją zmatowić. Często są one wykorzystywane do szlifowania i nabłyszczania płytki w czasie manicure wykonywanego w profesjonalnych salonach.

Jaki kształt wybrać?

Pilniki do paznokci mają różne kształty. Ten parametr w żaden sposób nie wpływa na kondycję paznokci, ale na wygodę stosowania podczas nadawania płytkom ładnych kształtów.

Dostępne są pilniczki:

  • proste – są uniwersalne, doskonale sprawdzają się zarówno do skracania, jak i modelowania paznokci
  • półksiężyce
  • zaokrąglone (mają kształt banana) – dedykowane przede wszystkim do pielęgnacji skórek
  • typu elipsa (kształt zaokrąglony) – są bardzo wygodne, bo można obracać ich powierzchnię w każdą stronę
  • blok – kostki papierowe idealne do matowienia płytek

Zdjęcia – Bigstock.com