Kształt Twoich paznokci pozostawia wiele do życzenia, a skórki obrastają płytki? To znak, że Twoje dłonie potrzebują manicure. Jest to zabieg polegający na pielęgnacji oraz upiększeniu paznokci i całych dłoni. Salony kosmetyczne oferują jednak szeroki wachlarz usług. Którą metodę wybrać? Przedstawiamy kompendium wiedzy, które pomoże Ci wybrać najlepszy zabieg dla siebie.
Czym jest manicure?
Manicure to zabieg kosmetyczny, który można wykonać samodzielnie lub w profesjonalnym salonie. Polega on na usunięciu wrastających skórek, pielęgnacji paznokci i nadaniu im odpowiedniego kształtu. Przed laty pierwszym krokiem manicure było moczenie dłoni w wodzie z mydłem i inwazyjne wycinanie skórek. Obecnie metoda ta odchodzi powoli do lamusa na rzecz bardziej nowoczesnych technik usuwania skórek. Warto wiedzieć, że dobry manicure to nie tylko pielęgnacja paznokci i ich malowanie, ale także zabieg regenerujący dłonie.
Zabiegi pielęgnacyjne zwykle kończy się malowaniem paznokci. Można użyć lakieru lub odżywki, która wzmocni płytki i nada im ładnego połysku.
Jak samodzielnie wykonać manicure?
Panie, które chcą mieć piękne, zadbane dłonie i paznokcie mogą wykonać zabieg w domu. Wymaga to jednak poznania podstawowych technik, zgromadzenia potrzebnych narzędzi i akcesoriów. Niezbędna jest także pewna wprawa, która pozwoli nadać płytkom idealny kształt. Pierwszym krokiem jest usuwanie skórek. Warto zamienić metalowe cążki na drewniany patyczek (wtedy skórki wolniej odrastają). Obecnie kosmetyczki nie polegają także klasycznych pilniczków metalowych, ponieważ taki zabieg prowadzi do rozdwajania się paznokci i zwiększa ich łamliwość. Powinnyśmy również unikać zmywaczy na bazie acetonu, które niepotrzebnie wysuszają płytkę.
Aby przeprowadzić zabieg w domu należy przygotować:
- pilniczki mineralne
- pilniczki piaskowe ze zróżnicowaną grubością ziaren
- patyczek do usuwania skórek (najlepszy jest ten wykonany z drewna różanego, ale można sięgnąć również po patyczek plastikowy)
- miseczka do namoczenia paznokci
- gumowa polerka
- preparat do zmiękczania skórek
Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie płytek paznokci. Warto wybrać zmywacz bez dodatku acetonu. Następnie należy przygotować kąpiel, która pomoże lekko odsunąć skórki od płytek paznokci. Do miseczki z wodą mydlaną możemy dodać kilka kropel soku z cytryny, który ładnie rozjaśni skórę. Kolejnym krokiem jest wtarcie w skórki specjalnego preparatu zmiękczającego. Zmiękczone skórki należy odsunąć od płytki paznokci za pomocą drewnianego patyczka.
Następnie można usunąć zrogowaciały naskórek wokół paznokci za pomocą pilniczka piaskowego (sprawdzi się także pilniczek szafirowy). Kolejnym krokiem jest nadanie płytkom odpowiedniego kształtu (najlepiej pilniczkiem mineralnym), nałożenie odżywki i pomalowanie wybranym lakierem do paznokci. Pęknięcia płytki można zakamuflować specjalnymi płatkami dostępnymi w drogeriach. Wystarczy je przykleić w miejscu, gdzie paznokieć jest pęknięty, a następnie nałożyć utwardzacz i lakier.
Na wybrany kolor można nałożyć specjalny lakier nabłyszczający.
Manicure klasyczny – najpopularniejsza metoda stylizacji paznokci
Niemal wszystkie salony kosmetyczne oferują manicure klasyczny. Metoda ta polega na odpowiednim opiłowaniu płytek w taki sposób, aby nadać paznokciom pożądany kształt. Kolejnym elementem manicure klasycznego jest odsunięcie i wycięcie skórek. Do wyrównywania nierówności profesjonalne manicurzystki wykorzystują specjalną frezarkę. Ostatnim etapem zabiegu jest pomalowanie paznokci lub nałożenie na nie odżywki (metoda malowania jest dobierana indywidualnie).
Manicure klasyczny pozwala uzyskać ładne, zadbane dłonie i paznokcie, a jego cena jest niewygórowana. Jego minusem jest to, że wycinane skórki szybko odrastają, dlatego zabieg trzeba niestety często powtarzać.
Manicure biologiczny – zabieg, który daje trwałe efekty
Manicure biologiczny jest podobny do klasycznego. Taki zabieg pozwala nadać płytkom paznokcia wybrany kształt. Jego cechą charakterystyczną jest to, że skórki nie są wycinane cążkami, ale usuwane nieinwazyjnie. Manicurzystki wykorzystują drewniane patyczki, którymi delikatnie odsuwają zmiękczone specjalnym preparatem skórki. Po zabiegach pielęgnacyjnych nakłada się lakier (dowolną metodą).
Metoda biologiczna polecana jest przede wszystkim nastolatkom oraz kobietom, które jeszcze nie wycinały skórek metalowymi cążkami. Po takim zabiegu skórki w bardzo niewielkim stopniu obrastają paznokieć, dzięki czemu efekt utrzymuje się bardzo długo.
Manicure hybrydowy – piękny efekt, wyjątkowa trwałość
Manicure hybrydowy jest bardzo trwały. Efekty zabiegu mogą utrzymać się na paznokciach nawet przez kilka tygodni. Dlatego metoda ta idealnie sprawdzi się przed wyjazdem wakacyjnym, ponieważ mamy gwarancję, że nasze paznokcie będą doskonale prezentować się przez cały urlop. Polecany jest także paniom, którym zależy na dużej trwałości i braku konieczności częstego powtarzania zabiegów. Wiele kobiet wykonuje go przed weselem i innymi ważnymi imprezami, ponieważ mają gwarancję, że ich dłonie będą eleganckie i zadbane, a lakier z paznokci nie zacznie nagle odpryskiwać.
Pierwszym krokiem manicure hybrydowego jest właściwe przygotowanie paznokci. Należy opiłować płytki do wybranego kształtu, odsunąć wrastające skórki, wypolerować paznokcie blokiem polerskim i dokładnie oczyścić płytki za pomocą specjalnego preparatu odtłuszczającego. Następnie należy nałożyć na paznokcie bazę i utwardzić ją w lampie UV lub LED. Gdy hybryda zostanie utwardzona, można nałożyć lakier nawierzchniowy. Warstwę tę również należy utwardzić za pomocą lampy (około 2 minuty). Lakier ten nie tylko utrwali bazę, ale sprawi, że paznokcie będą ładnie błyszczeć. Ostatnim krokiem jest przemycie płytek odtłuszczaczem oraz wmasowanie oliwki w skórki.
Ponieważ paznokcie hybrydowe mogą ulec uszkodzeniu to warto wiedzieć, że odpryski można uzupełniać, dzięki czemu efekt manicure hybrydowego utrzyma się jeszcze dłużej.
Manicure SPA – pielęgnacja i relaks dla dłoni
Wiele salonów kosmetycznych oferuje manicure SPA. Co to takiego? Zabieg ten wygląda podobnie, jak manicure klasyczny lub biologiczny. Klientka salonu może wybrać mechaniczne lub biologiczne usunięcie skórek. Po nadaniu płytkom paznokcia odpowiednich kształtów, następują zabiegi pielęgnacyjne, nawilżające oraz regenerujące na dłonie. Pierwszym krokiem zwykle jest peeling, następnie nakładana jest głęboko nawilżająca maska. Manicurzystka może nałożyć również parafinę lub wykonać masaż dłoni. Dopiero po takiej intensywnej pielęgnacji następuje malowanie paznokci.
Manicure SPA jest polecany paniom, które nie tylko chcą poprawić estetykę paznokci i zadbać o dłonie, ale i odprężyć się podczas zabiegu.
Manicure japoński – piękny efekt bez lakieru
Rosnącym zainteresowaniem wśród Polek zaczyna cieszyć się manicure japoński. Zabieg ten polecany jest paniom marzącym o pięknych, błyszczących paznokciach, które będą prezentować się naturalnie i zdrowo. Efekt jest bardzo dyskretny. Podstawą zabiegu jest manicure klasyczny lub biologiczny. Po usunięciu skórek i opiłowaniu paznokci do wybranego kształtu, manicurzystka może nałożyć na dłonie parafinę (większość salonów parafinę oferuje opcjonalnie).
Kolejnym krokiem manicure japońskiego jest wypolerowanie płytki paznokci specjalną pastą. Następnie kosmetyczka nakłada talk, który utrwali efekt polerowania. Taki zabieg sprawia, że paznokcie stają się piękne i naturalnie błyszczące. Efekt zwykle utrzymuje się około 2 tygodni (wiele zależy od pielęgnacji rąk). Warto jednak pamiętać, że na płytkach wypolerowanych pastą nie będzie utrzymywał się lakier, dlatego zabieg ten nie przypadnie do gustu paniom, które kochają codzienne eksperymenty z nowymi kolorami i chcą zwracać na siebie uwagę stylistyką paznokci.
Manicure francuski – naturalnie znaczy pięknie
Manicure francuski prezentuje się bardzo naturalnie i świeżo. Doskonale sprawdzi się dla pań, które chcą mieć piękne, zadbane paznokcie, ale jednocześnie zależy im na tym, aby uniknąć sztuczności. Taki manicure idealnie pasuje do wizerunku eleganckiego lub romantycznego. Nie przypadnie do gustu jedynie fankom drapieżnej stylistyki.
Pierwszym krokiem manicure francuskiego jest opiłowanie płytek, zmiękczenie i usunięcie skórek (metodą klasyczną lub biologiczną). Na odpowiednio przygotowane paznokcie nakłada się bazę. W tej roli idealnie sprawdza się przezroczysta emalia podkładowa. Taki podkład delikatnie utwardzi płytkę i sprawi, że właściwy lakier nie będzie szybko odpryskiwał z paznokci. Gdy emalia bazowa wyschnie, należy zaakcentować końcówki. Większość manicurzystek wykorzystuje specjalne, samoprzylepne szablony. Wystarczy oddzielić nimi końce paznokci i pomalować białym lakierem. Po wyschnięciu lakieru na końcówkach paznokci, można nałożyć pastelowy lakier na całe płytki. Polecany jest beż lub delikatny róż. Aby efekt dłużej się utrzymał, na lakier warto nałożyć specjalny utwardzacz.
Istnieją także inne sposoby wykonania perfekcyjnego manicure francuskiego. W drogeriach dostępne są specjalne białe lub srebrne końcówki, które przykleja się na czubkach paznokci. Następnie należy je odpowiednio przypiłować i pomalować całe płytki bezbarwnym lakierem. Inną metodą jest pomalowanie czubków paznokci specjalną białą kredką od spodu (kolor niestety nie utrzyma się zbyt długo).
Manicure amerykański – nowa wariacja na temat french manicure
Manicure francuski ma poważnego konkurenta. Jest nim stylizacja paznokci po amerykańsku. Na czym taka metoda polega? Technika ta do złudzenia przypomina manicure francuski, ale pozwala uzyskać jeszcze bardziej subtelny efekt. Paznokcie należy przygotować za pomocą techniki biologicznej lub klasycznej. Do ich malowania potrzebny jest:
- lakier w odcieniu naturalnym
- utwardzacz
- jaśniejszy lakier do pomalowania końcówek (np. beż lub róż)
Końcówki paznokcia należy pomalować bardzo jasnym lakierem naturalnym, a całość pokryć nieco ciemniejszym odcieniem. W ten sposób manicure prezentuje się bardzo świeżo, a biel nie rzuca się od razu w oczy.
Przedłużanie paznokci – żel czy akryl?
Panie, które mają delikatne, łamliwe lub rozdwajające się płytki paznokci nie zawsze mogą wykonać manicure klasyczny, francuski czy hybrydowy. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie manicure przedłużaniem. Metoda ta sprawdzi się również u osób, które obgryzają paznokcie lub pracują w warunkach nie pozwalających na ich zapuszczanie.
Paznokcie można przedłużyć metodą:
- żelową
- akrylową
- fiberglass
Metoda żelowa
W Polsce najpopularniejsze jest metoda żelowa (paznokcie żelowe). Polega ona na przedłużeniu płytki paznokcia, dzięki tipsom lub specjalnym szablonom. Na tipsy lub szablon nakłada się żel, który następnie należy utwardzić w specjalnej lampie UV. Zaletą tej techniki jest niewielka inwazyjność i możliwość łatwego usunięcia przedłużeń. Niestety żel nie jest zbyt trwały i szybko może zacząć pękać, dlatego metoda ta nie sprawdzi się u pań, które na co dzień mogą narażać paznokcie na różnego rodzaju urazy mechaniczne.
Warto wiedzieć, że żel można wykorzystać także do utwardzenia naturalnych paznokci.
Metoda akrylowa
Metoda akrylowa wykorzystuje mieszankę proszku akrylowego i specjalnego płynu. Taką masę nakłada się na tips lub szablon. Akryl bardzo szybko twardnieje i jest wyjątkowo odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Nie pojawiają się na nim przebarwienia. Ta metoda przedłużania doskonale sprawdzi się u pań, którym zależy na pięknych, długich paznokciach, ale nie chcą szczególnie uważać, aby nie uszkodzić przedłużonych płytek.
Sztuczne paznokcie
Wbrew powszechnej opinii sztuczne paznokcie to nie to samo co tipsy. Sztuczne paznokcie to gotowy produkt, który przykleja się na płytkę paznokcia. Występują w bardzo wielu kolorach, kształtach i wzorach, co pozwala z łatwością stworzyć ciekawą stylizację. Nie są one jednak zbyt trwałe w związku z czym powinny być stosowane wtedy, kiedy zależy nam na uzyskaniu pięknego efektu na wyjątkową okazję
Metoda fiberglass (metoda jedwabna)
Metoda przeznaczona dla Pań zmagającymi się cienkimi, łatwo łamiącymi się i rozdwajającymi się paznokciami. Zastosowanie naturalnego jedwabiu nie niszczy płytki paznokcia pozwalając jednocześnie na uzyskanie efektu naturalnych, zdrowych paznokci.
Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej informacje pomogą Ci wybrać zabieg, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni i sprawi, że Twoje dłonie będą wyglądały zachwycająco.
Zdjęcia – Bigstock.com