Marzysz o pięknych, długich paznokciach, ale nie masz cierpliwości, aby je zapuszczać? A może chciałabyś wykonać stylowy manicure, ale Twoje paznokcie mają rozdwojone końcówki, są kruche i bardzo łamliwe? Rozwiązaniem problemu będzie przedłużenie płytek. Już od dłuższego czasu najpopularniejszą metodą pozostają tipsy. Wokół nich narosło wiele mitów, dlatego przygotowaliśmy kilka faktów na ich temat. Przedstawiamy kolorowy świat tipsów w pigułce.
Jak powstają tipsy?
Tipsy są długie lub krótkie, mają różne kształty oraz ceny. Ceny są uzależnione od ich jakości. Za jakość odpowiadają materiały oraz sposób produkcji. Do produkcji tipsów wykorzystywane są specjalne maszyny i formy w odpowiednich kształtach. Podstawowym składnikiem może być:
- tworzywo ABS (akrylonitryl-butadien-styren)
- polyflex (polipropylen lub etylen-polipropylen-dimer)
Do głównych składników dodawane są stabilizatory, wypełniacze, substancje zmiękczające, barwniki i pigmenty. Dokładne proporcje i dodatki są pilnie strzeżonymi formułami poszczególnych producentów. Dlatego trudno określić, z których mieszanek powstają najlepsze tipsy. Bardziej łamliwe paznokcie zwykle są eksperymentem konkurencji, która próbuje odwzorować formułę stosowaną przez doświadczonych rywali.
Tipsy idealne, czyli jakie?
Aby sprawdzić trwałość wybranego tipsa, można wykorzystać prostą sztuczkę – wystarczy przegiąć go od wewnętrznej strony. Tipsy, które nie pękną, są bardzo trwałe (zasada ta nie działa podczas wygięcia na zewnątrz – w ten sposób każdy tips pęknie). Z tych, które pękną lepiej zrezygnować, ponieważ równie szybko mogą zniszczyć się po naklejeniu.
Najlepsze są tipsy posiadają mocną płytkę i cienkie kieszonki. Ważne, aby taki paznokieć był elastyczny, ponieważ tylko wtedy idealnie dopasuje się do naturalnej płytki paznokcia.
Gdy płytka tipsa jest zbyt gruba, możemy mieć trudności z nadaniem jej odpowiedniego kształtu. Warto wiedzieć, że kieszonka nie może być zbyt cienka, gdy wybierzemy białe tipsy, ponieważ będzie przez nią prześwitywać naturalna płytka, co stworzy bardzo nieestetyczny efekt.
Jaki rozmiar i długość?
Tipsy dostępne na rynku mają różne rozmiary, kształty, wielkości kieszonek oraz kolory.
Rozmiar tipsa należy idealnie dopasować do wielkości płytki paznokcia. Gdy będzie on zbyt duży, szybko się odklei. Zbyt mały tips będzie natomiast źle się prezentował. Pod uwagę warto wziąć także długość – tipsy powszechnie kojarzone są z bardzo długimi, efektownymi paznokciami, ale z powodzeniem można dobrać rozmiary sięgające jedynie nieco ponad opuszek palca.
Takie krótsze paznokcie sprawdzą się u osób, które często pracują na komputerze, zmywają ręcznie naczynia i wykonują inne zadania, które narażają paznokcie na złamanie. Krótkie tipsy są także idealnym rozwiązaniem dla pań, które mają problem z obgryzaniem paznokci. Takie mini-przedłużanie pozwoli uzyskać piękny efekt i oduczyć się złego nawyku.
Kształty tipsów
Producenci tipsów w różny sposób określają kształty oferowanych produktów. Podstawowy podział dzieli jednak takie paznokcie na 4 grupy:
- naturalne (klasyczne) z dużą kieszonką
- naturalne z małą kieszonką
- naturalne o delikatnie zwężonym kształcie
- długie i mocno wygięte
Naturalne tipsy z dużą kieszonką mają kształt kwadratowy i symetryczne wygięcie. Doskonale pasują do paznokci o różnych kształtach. Tipsy w podobnym kształcie z małą kieszonką również są uniwersalne i doskonale pasują niemal do wszystkich paznokci.
Tipsy o lekko zwężonym kształcie optycznie wydłużą dłoń i sprawią, że będzie ona smuklejsza. Dlatego polecane są przede wszystkim paniom, które mają szerokie, krótkie palce.
Mocno wygięte, długie tipsy często określane są terminem paznokci typu „jaguar”. Prezentują się one nieco sztucznie, ale powinny przypaść do gustu kobietom, które kochają efektowne dodatki i chcą wyróżniać się z tłumu. Ważne jest jednak, aby bardzo długie tipsy wykonane były z doskonałej jakości surowca, ponieważ są one szczególnie narażone na pęknięcia (dobrze sprawdzą się tipsy z polyflexu).
Jaki kolor?
Producenci oferują tipsy przezroczyste, mleczne, białe oraz kolorowe. Przezroczyste tipsy stanowią idealny materiał do zdobienia. Tipsy mleczne zwykle mają duże kieszonki, dobrze się utrzymują na płytce i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzą się one zarówno podczas przedłużania na żel, jak i na akryl.
Kolorowe i białe tipsy nakleja się na same końce paznokci. Zwykle mają one bardzo niewielką kieszonkę (mogą jej wcale nie mieć). Białe tipsy typu frencz pozwalają na bardzo szybkie stworzenie manicure francuskiego.
Jak aplikować?
Przyklejanie tipsów wymaga pewnych umiejętności, dlatego zadanie to warto zlecić kosmetyczce. Na płytkę paznokcia należy zaaplikować odrobinę kleju. Następnie należy docisnąć kieszonkę do naturalnego paznokcia pod kątem 45 stopni, a potem dopiero docisnąć cały tips. Ważne jest, aby pod tipsem nie pozostało powietrze. Po przyklejeniu tipsów nie należy ich formować.
Tipsy można także przyklejać na żelu lub akrylu. Wtedy niezbędna jest lampa UV, która utwardzi nałożoną warstwę.
Tipsy można dowolnie malować lakierami do paznokci, tworzyć na nich fantazyjne wzorki, doklejać aplikacje. Bardzo efektownie prezentują się srebrne lub kolorowe cyrkonie. W ten sposób można nie tylko przedłużyć krótkie paznokcie, ale i tworzyć na nich małe dzieła sztuki.
Uszkodzenia tipsów – czym są spowodowane?
Podłużne pęknięcia tipsów mogą być efektów nieprawidłowej aplikacji primera kwasowego (kwas zwiększy łamliwość tipsa). Częstą przyczyną pęknięć jest zbyt duże spiłowanie progu (przejście pomiędzy naturalnym paznokciem, a doklejonym tipsem).
Czy tipsy niszczą płytkę paznokcia?
Często można spotkać się z twierdzeniem, że tipsy niszczą płytkę paznokci. Czy to prawda? Płytki pod tipsami mogą ulec osłabieniu. Dlatego po zdjęciu tipsów warto zafundować im kurację z odżywki i specjalnego preparatu wzmacniającego.
Najbardziej szkodliwy jest płyn akrylowy. Nieco mniej szkodliwa dla płytek jest metoda żelowa (ale tak przyklejone tipsy są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne).
Zdjęcia: Bigstock.com