AZS – atopowe zapalenie skóry. Jak je rozpoznać i leczyć?

0
924
Atopowe Zapalenie Skóry

Atopowe zapalenie skóry, które w skrócie określane jest jako AZS, to schorzenie występujące nie tylko u dzieci, ale też u osób. To uciążliwa choroba przewlekła dotykająca skóry twarzy i ciała, która jest nieuleczalna, ale dzięki odpowiedniemu postępowaniu można żyć z nią komfortowo. Jak rozpoznać objawy AZS? W jaki sposób przebiega leczenie tej dolegliwości?

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry – AZS?

Pod pojęciem Atopowego Zapalenia Skóry, które określane jest także jako wyprysk atopowy, znajduje się choroba skóry powstająca jako efekt nieprawidłowego działania układu odpornościowego.

AZS zaliczane jest do grupy dolegliwości jak katar sienny, pokrzywka czy astma. Dolegliwość powstaje wtedy, gdy dochodzi do styczności za alergenem powodującym reakcję immunologiczną organizmu. Przyczyn atopii może być bardzo dużo – pyłki, roztocza, jedzenie, drobnoustroje, składniki kosmetyków.

Jakie są główne objawy Atopowego Zapalenia Skóry?

Do rozwoju AZS często dochodzi u dzieci, ale również dolegliwość ta jest diagnozowana u osób dorosłych. Jest ona uwarunkowana genetycznie, dlatego często pojawia się rodzinnie.

Wśród głównych objawów Atopowego Zapalenia Skóry znajdują się:

  • egzema – grudki zapalne widoczne na skórze
  • suchość, nadmierne łuszczenie się skóry
  • pogrubienie skóry – podobne do rybiej łuski
  • zaczerwienienie skóry
  • swędzenie i pieczenie skóry

U dzieci objawy te najczęściej widoczne są na twarzy, natomiast u osób dorosłych na kończynach, na przykład w zagięciach łokci i kolan, na dłoniach.

Jak leczy się Atopowe Zapalenie Skóry?

Najlepiej, aby leczenie AZS prowadził lekarz dermatolog specjalizujący się w tej właśnie dziedzinie. Może on wtedy zdiagnozować Atopowe Zapalenie Skóry, wykluczając inne przyczyny dające podobne objawy, a następnie zalecić właściwe leczenie.

Diagnostyka AZS polega na obserwowaniu objawów, ale również może ona obejmować przeprowadzenie testów alergicznych skórnych oraz nadania krwi w kierunku przeciwciał.

W przypadku AZS leczenie polega głównie na stosowaniu odpowiednich środków miejscowych. Zaognione zmiany leczy się z użyciem kremów i maści zawierających sterydy. W określonych przypadkach konieczne jest stosownie leków ogólnoustrojowych, na przykład przeciwhistaminowych. Należy też pamiętać o systematycznej pielęgnacji skóry delikatnymi kosmetykami.

Więcej praktycznych porad dotyczących schorzeń dermatologicznych można znaleźć na blogu internetowym: www.zdrowinacodzien.pl.