Czy kosmetyki z kolagenem są rzeczywiście tak skuteczne?

0
665

Marzeniem większości kobiet jest nieskazitelna i promienista cera. To właśnie dlatego nieustannie poszukujemy coraz to nowszych kosmetyków, aby móc ten cel ziścić. Specjalnie wyselekcjonowane produkty mają zagwarantować nam długotrwały efekt, który pomoże zachować nam skórę twarzy w zdrowiu i dobrej kondycji. Szeroki wachlarz dostępnych kosmetyków daje nam niesamowitą szansę na to, aby dostosować je do indywidualnych wymagań. Skład, konsystencja czy formuła to tylko niektóre z aspektów, w których możemy wręcz przebierać. Inspirujemy się blogami, serwisami internetowymi czy social mediami, aby zorientować się co będzie miało zbawienny wpływ na naszą cerę. Niekiedy bywa tak, że łatwo jest nam pogubić się w tak licznych informacjach. Czym więc się kierować? Po pierwsze, musimy zacząć od określenia jaki typ skóry posiadamy. Będzie to podstawą do dokonywania dalszych wyborów. Każda z nas z pewnością będzie musiała postawić na nieco inne składniki aktywne, ponieważ to co będzie skuteczne dla jednej, dla drugiej może okazać się kompletnym niepowodzeniem. Zwróćmy jednak uwagę na jeden ze składników, który możemy, a nawet powinnyśmy, stosować bez wyjątku. Jest nim oczywiście kolagen, czyli tak zwany „eliksir młodości”.

Czym właściwie jest kolagen?

Kolagen to składnik naszego organizmu, który występuje w nim naturalnie i jest po prostu białkiem. Jego zadaniem w głównej mierze jest łączenie komórek. Dzięki zachowaniu odpowiedniego poziomu gwarantuje on prawidłowe funkcjonowanie całego szeregu narządów. Możemy zaliczyć do nich kości, naczynia krwionośne czy właśnie skórę. Odgrywa on niebagatelna rolę, dlatego warto jest się mu bliżej przyjrzeć. Zapewnia nam piękny i zdrowy wygląd cery, ponieważ wpływa na jej jędrność. Co więcej, pełni funkcję ochronną między innymi nerek czy żołądka. Jego poziom w naszym organizmie to aż 30 % wszystkich innych białek. Wraz z biegiem lat, kiedy dopada nas proces starzenia, zdolność do produkcji kolagenu zaczyna spadać. Pierwszym obszarem, na którym zauważymy najwyraźniejsze oznaki jest nasza szyja oraz twarz. Później zaobserwujemy wypadające włosy czy bóle w stawach.

Czego unikać?

Problem ze spadkiem produkcji przez nasz organizm kolagenu spotka właściwie każdą z nas. Z uwagi na to, warto wiedzieć co i jak stosować, aby maksymalnie odwlec ten proces w czasie i jak najdłużej cieszyć się nieskazitelną skórą twarzy. Pamiętajmy, że jeśli nasz tryb życia pod względem odżywiania pozostawia wiele do życzenia, musimy liczyć się z tym, że niepożądane skutki zdecydowanie szybciej nas dopadną. Spożywając wysoko przetworzoną żywność, nadużywając alkoholu czy paląc nałogowo papierosy na pewno o wiele prędzej będziemy musiały zderzyć się z problemem suchej, szarej i nieelastycznej skóry. Co więcej, eksponując nadmiernie naszą twarz na promienie słoneczne, i to jeszcze bez odpowiedniej ochrony, również narażamy się na szybszą utratę zdolności produkcji kolagenu. W sytuacjach, gdy bardzo to zaniedbamy nawet krem z kolagenem nie pomoże nam skutecznie powrócić do pierwotnego stanu.

Co stosować?

W pierwszej kolejności musimy wyeliminować czynniki, które negatywnie wpływają na nasz organizm, a tym samym na produkcję kolagenu. Dopiero w drugiej kolejności sięgajmy po specjalne kosmetyki. Może być to na przykład serum czy krem z kolagenem. Pamiętajmy również o zachowaniu odpowiedniej kolejności w naszej rutynie pielęgnacyjnej. Zaczynajmy od pozbycia się makijażu przy pomocy płynu micelarnego, następnie myjemy twarz, przy czym świetnie sprawdzi się tu pianka do mycia twarzy z kwasem salicylowym. Następnie aplikujemy tonik. Po wykonaniu tych trzech faz możemy nałożyć wybrany kosmetyk. Kolagen znajdziemy także w produktach spożywczych takich jak żelatyna  oraz galaretki. Dodatkowo możemy postawić na suplementy diety, których zadaniem jest regulowanie poziomu kolagenu w naszym organizmie.