Paznokcie hybrydowe – wszystko co chciałabyś wiedzieć

0
28760
Paznokcie hybrydowe przyozdabiane wzorkiem

Prawdziwym hitem salonów kosmetyczny jest manicure hybrydowy. Jest trwały, efektowny i bardzo modny. Efekty zabiegu utrzymują się od 14 dni nawet do kilku tygodni. Nic więc dziwnego w tym, że zabieg budzi ogromne zainteresowanie wśród Polek. Poznaj specyfikę, zalety oraz wady tego rodzaju manicure i dowiedz się, czy warto zdecydować się na paznokcie hybrydowe.

Na czym polega manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy może zastąpić żel lub akryl. Specjalnie opracowana formuła lakieru do paznokci jest odpowiednio utwardzana w lampie LED lub UV, dzięki czemu można uzyskać warstwę o trwałości porównywalnej do paznokci żelowych, a nawet bardzo mocnej mieszanki akrylowej.

Cały zabieg polega na nałożeniu na płytki dwóch warstw – bazy hybrydowej oraz lakieru powierzchniowego. Baza bardzo skutecznie utwardza płytkę, ale w żaden sposób jej nie niszczy (niestety żel może osłabić paznokcie). Lakier nawierzchniowy pozwala zaś uzyskać efekt pięknych, lśniących paznokci.

Paznokcie hybrydowe krok po kroku

Manicure hybrydowy można wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub w domu. Domowy zabieg wymaga pewnego doświadczenia oraz zakupu specjalnego zestawu do tego rodzaju manicure (w zestawie znajduje się m.in. lampa LED lub UV pozwalająca utwardzać poszczególne warstwy).

Pierwszym krokiem manicure hybrydowego jest przygotowanie płytek paznokcia. Manicurzystki polecają metodę biologiczną w miejsce klasycznego wycinania skórek cążkami, które powoduje ich szybsze odrastanie. Należy opiłować płytki nadając im odpowiedni kształt. Następnie skórki zmiękcza się specjalnym preparatem i delikatnie odsuwa od paznokci. W tym celu można wykorzystać drewniane patyczki (profesjonaliści zwykle wykorzystują patyczki z drewna różanego). Nieco mniej popularne są patyczki plastikowe, ale one także pozwalają ładnie odsunąć skórki od płytki paznokcia. Następnie zrogowaciały naskórek jest piłowany za pomocą specjalnej frezarki, a paznokcie są oczyszczane preparatem odtłuszczającym.

Na tak przygotowane płytki nakłada się bazę. Warstwę należy wysuszyć i utwardzić w lampie (około 2 minuty). Kolejnym krokiem jest nałożenie specjalnego lakieru hybrydowego (lakier-żel). Pozwala on uzyskać piękną, błyszczącą i odporną na zniszczenia powierzchnię, ale w żaden sposób nie wpływa na stan płytki paznokcia tak, jak klasyczny żel, który może ją osłabić. Warstwę lakieru utwardza się w lampie. Na wysuszone paznokcie hybrydowe nakłada się także utwardzacz.

Ile trwa zabieg?

Manicure hybrydowy dobra kosmetyczka powinna zrobić w około 40-45 minut. Ostateczny czas zabiegu zależy od stanu naturalnych płytek, ponieważ niezbędne jest ich opiłowanie i usunięcie skórek jeszcze przed przystąpieniem do malowania. Warto podkreślić, że lakier jest utwardzany w specjalnej lampie UV lub LED, dzięki czemu tuż po wyjściu z salonu możemy wykonywać dowolne zajęcia (nie trzeba dodatkowo czekać aż kolorowa warstwa nałożona na paznokcie wyschnie).

Dla kogo hybrydowe paznokcie?

Manicure hybrydowy może wykonać niemal każdy. Dobrze sprawdzi się on przede wszystkim u pań, które mają zdrowe, mocne i długie paznokcie, ponieważ nie wiąże się z przedłużaniem płytki, ale pielęgnacją i stylizacją płytek naturalnych. Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia i odczynniki chemiczne sprawia, że manicure hybrydowy jest znakomitą inwestycją dla kobiet, które dużo pracują na komputerze. Metodę tę mogą zastosować również panie, których dłonie mają kontakt z różnymi odczynnikami (np. płynami do mycia naczyń czy podłóg).

Na manicure hybrydowy mogą zdecydować się osoby, które mają problem z zapuszczeniem paznokci. Lakier utwardzi płytkę, dzięki czemu nie będzie ona pękać.

Paznokcie hybrydowe wymagają odpowiednej lampy

Zalety manicure hybrydowego

Manicure hybrydowy pozwala uzyskać piękne, zadbane paznokcie. Jego efekty utrzymują się co najmniej 14 dni. Często paznokcie pozostają idealne nawet przez kilka 3-4 tygodnie (trwałość efektów zależy od stanu naturalnej płytki paznokci). Nałożona warstwa jest odporna na uszkodzenia, lakier nie odpryskuje i nie ściera się, dzięki czemu paznokcie stanowią ozdobę bez konieczności ich codziennego malowania. Warto podkreślić, że cienka warstwa lakieru hybrydowego pozwala uzyskać lśniącą powierzchnię płytek paznokcia, a kolor w ogóle nie będzie blaknął i zmieniał odcienia (np. pod wpływem promieni słonecznych, stosowanych kosmetyków czy środków używanych podczas sprzątania). Skorzystanie z takiego zabiegu zaoszczędzi nasz czas, doskonale sprawdzi się przed wakacyjnymi wyjazdami czy ważnymi imprezami.

Wiele manicurzystek poleca hybrydy z jeszcze jednego powodu – taki manicure nie niszczy płytek paznokci, dzięki czemu jest zdrowszy od akrylu oraz żelu. Na ten sposób stylizacji mogą zdecydować się nawet osoby uczulone, ponieważ większość lakierów hybrydowych jest hipoalergiczna.

Dużym plusem jest także bardzo bogaty wybór kolorów. Producenci cały czas wprowadzają do swoich ofert nowe odcienie oraz ozdoby specjalnie do manicure hybrydowego. Salony kosmetyczne oferują zarówno malowanie paznokci na jeden kolor, jak manicure francuski czy modne wzorki. To sprawia, że trwały manicure hybrydowy może przybrać dowolną formę.

Wady manicure hybrydowego

Manicure hybrydowy jest droższy niż klasyczny. Jeden zabieg to wydatek rzędu około 100-150 zł. Wiele salonów oferuje jednak promocje, co pozwala znaleźć oferty nawet za około 50 zł.

Lakiery hybrydowe są bardzo trwałe, ale podczas codziennych prac niestety zawsze może zdarzyć się drobna rysa, odprysk czy pęknięcie. Na warstwie hybrydowej widać każdą niedoskonałość, a jej samodzielne uzupełnienie (np. zwykłym lakierem) będzie prezentować się nieestetycznie. W przypadku zniszczeń konieczne może być zdjęcie lakieru i wykonanie zabiegu od nowa.

Niewiele osób wie, że lakier hybrydowy dobrze trzyma się na odtłuszczonych płytkach. Osoby, które mają problem z „tłustymi” paznokciami, mogą niemile rozczarować się, ponieważ warstwy lakieru zaczną odchodzić szybciej niż deklarują producenci specyfiku czy manicurzystka wykonująca zabieg w salonie.

Hybryda w domu

Manicure hybrydowy można wykonać w domu. Wymaga to jednak zakupu specjalnego zestawu oraz opanowania technik zabiegu. Należy kupić:

  • szklany lub papierowy pilniczek
  • bloczek polerski
  • drewniane radełko lub inne narzędzia do usunięcia skórek
  • lampe UV lub LED (lampy LED szybciej utwardzają lakier)
  • specjalny płyn do oczyszczania i odłuszczania płytki
  • waciki bezpyłowe
  • bazę, lakier-żel, top coat

Podczas zakupów warto szczególną wagę przyłożyć do jakości lakieru. Najlepiej sięgać po sprawdzone marki, które są trwałe, nie uczulają i nie odpryskują z paznokci.

Samodzielne wykonanie manicure:

  • nadać płytkom paznokci odpowiedni kształt
  • usunąć wrastające skórki
  • zmatowić paznokcie bloczkiem polerskim
  • odtłuścić płytki cleanerem
  • nałożyć bazę (bardzo cieniutką warstwę)
  • utwardzić bazę (na opakowaniu producent informuje o zalecanym czasie utwardzania)
  • nałożyć lakier hybrydowy (1 lub 2 warstwy)
  • każdą warstwę lakieru utwardzić w lampie
  • nałożyć lakier powierzchniowy (top coat)
  • utwardzić w lampie

Kiedy nie wykonywać manicure hybrydowego?

Z manicure hybrydowego powinny zrezygnować panie, które cierpią na różne choroby paznokci. Zabiegu nie należy wykonywać także na paznokciach z pogrubionymi płytkami, przebarwieniami lub bruzdami.

Jak zdjąć paznokcie hybrydowe?

Lakieru hybrydowego nie da się usunąć klasycznym zmywaczem do paznokci. Najlepiej zadanie to zlecić profesjonalnej kosmetyczce. Manicure można także zdjąć samodzielnie, ale warto zachować ostrożność, aby nie uszkodzić płytek paznokci. Płaty lakieru najlepiej ściągać za pomocą drewnianego patyczka lub szklanego pilniczka. Uprzednio należy:

  • delikatnie spiłować zewnętrzną warstwę hybrydy
  • przyłożyć do płytek waciki nasączone specjalnym płynem do usuwania lakieru hybrydowego
  • owinąć paznokcie folią aluminiową (na około 15-20 minut)

Zdjęcia: Bigstock.com