Przedłużanie paznokci pod lupą

0
4100
Przedłużanie paznokci daje świetny efekt końcowy

Masz krótkie, łamliwe paznokcie, a marzy Ci się efektowny manicure, który zachwyci otoczenie? A może nigdy nie zapuszczasz paznokci, ponieważ są nieco kruche lub nie masz cierpliwości, aby o nie dbać, ale czeka Cię ważna impreza, gdzie chcesz prezentować się idealnie? W salonach kosmetycznych bez problemu możesz wykonać przedłużanie paznokci. Zabieg ten wykonywany jest różnymi metodami. Zanim zdecydujesz się na jedną z nich, poznaj stosowane sposoby, ich wady, zalety oraz wpływ na naturalną płytkę paznokcia.

Metoda żelowa od A do Z

Jedną z najpopularniejszych technik przedłużania paznokci jest metoda żelowa. Na paznokcie nakłada się specjalny żel, który następnie utwardzany jest światłem emitowanym przez lampę UV. Zaletą tej techniki jest duża elastyczność. Żel można nakładać na:

  • naturalną płytkę paznokcia
  • tipsy
  • specjalne szablony (formy)

Panie, które marzą o efektownych, długich paznokciach mogą wybrać tipsy. Tipsy mają kieszonki o różnych wymiarach, co pozwala uzyskać praktycznie dowolną długość płytek. Warto jednak pamiętać, że bardzo długie tipsy przyklejone na żelu mogą szybko się złamać (zaleca się przedłużanie paznokci o około 2/3 ich naturalnej długości).

Na rynku dostępne są zarówno naturalne tipsy w kształcie lekko zaokrąglonym, jak i bardziej szpiczaste, wygięte paznokcie, które powinny przypaść do gustu kobietom, które chcą, aby ich manicure zwracał uwagę.

Przedłużanie żelowe na szablonach to idealne rozwiązanie dla pań mających niestandardowy kształt płytek (np. nieco szerokie paznokcie). Tipsy dostępne na rynku mogą nie pasować do ich naturalnych paznokci, a formy pozwalają ładnie przedłużyć płytkę.

Metodę żelową można również wykorzystać do utwardzenia naturalnych paznokci. Takie rozwiązanie polecane jest przede wszystkim przy rozdwajających się końcówkach oraz kruchych paznokciach z tendencją do łamania.

Najpopularniejsze są żele modelujące i kamuflujące. W sprzedaży można znaleźć także żele nabłyszczające i wzbogacone drobinkami brokatu.

Zalety i wady metody żelowej

Zaletą metody żelowej jest przede wszystkim to, że pozwala ona uzyskać piękne, naturalnie prezentujące się paznokcie. Takie przedłużanie polecane jest paniom, które cenią sobie dyskrecję – gdy dobierzesz odpowiednie tipsy, otoczenie może nawet nie zauważyć, że długie paznokcie nie są dziełem natury. Żel pozwala przedłużyć paznokcie w niestandardowych kształtach (uformować je na szablonie). Wiele pań docenia także, że preparat ten nie ma zapachu, dzięki czemu zabieg nie jest męczący.

Przedłużanie paznokci na żelu zajmuje długo czasu i wymaga wysokiej precyzji. Dlatego wykonywanie zabiegu w domu wymaga pewnego doświadczenia z żelami. Słabszą stroną żeli jest także to, że efekt wprawdzie jest piękny, ale przedłużone paznokcie są dość delikatne i trzeba bardzo uważać, aby ich nie złamać.

Żel nie niszczy naturalnej płytki. Po zdjęciu tipsów warto jednak zawsze natłuścić i odżywić paznokcie.

Zabieg przedłużania paznokci

Co warto wiedzieć na temat metody akrylowej?

Metoda akrylowa pozwala uzyskać piękne, długie i bardzo trwałe paznokcie. Dlatego szczególnie polecana jest paniom, które dużo piszą na komputerze lub wykonują inne zajęcia mogące zaszkodzić paznokciom. Zabieg pozwala uzyskać efekt nawet na 3 tygodnie (po takim czasie konieczne jest uzupełnienie).

Do przedłużania paznokci tą metodą wykorzystuje się formy lub tipsy. Tipsy pozwolą uzyskać dowolną długość, formy dobrze sprawdzą się u kobiet, które mają niestandardowe kształty płytek paznokciowych.

Do przedłużania wykorzystuje się specjalny proszek oraz płyn (liquid). Większość manikiurzystek poleca także dodanie wytrawiacza (primera), dzięki któremu tipsy będą jeszcze lepiej przylegać do naturalnej płytki.

Do przedłużania można wykorzystać akryl wolnoschnący lub szybkoschnący. Dostępne są zarówno akryle bezbarwne, jak i kolorowe (perłowe, różowe). Akryle bardzo szybko zasychają w wyniku zjawiska utleniania (pod wpływem powietrza). Dlatego do zabiegu nie potrzeba lampy UV.

Do zalet metody akrylowej należy:

  • uzyskanie długich paznokci odpornych na uszkodzenia mechaniczne
  • akryl odporny jest na środki chemiczne zawarte m.in. w preparatach do sprzątania czy prania

Wady metody akrylowej:

  • mocny aromat akrylu, który może wielu paniom przeszkadzać
  • bardzo szybkie twardnienie preparatu – zabieg wymaga najwyższej precyzji
  • akryl przesusza skórki wokół paznokci (należy je intensywnie nawilżać)

O metodzie akrylowej krążą legendy mówiące, że niszczy on naturalną płytkę paznokci. Wprawdzie akryl ma właściwości przesuszające, ale wystarczy nawilżanie skórek i intensywne smarowanie odżywką paznokci po zdjęciu tak nałożonych tipsów, aby zapobiec przesuszeniu paznokci.

Metoda fiberglass

Nieco mniej popularna niż żel i akryl jest metoda fiberglass. Na odpowiednio przygotowany paznokieć nakłada się włókno jedwabne. Włókno jest utwardzane specjalnym płynem. Z warstw jedwabiu manikiurzystka tworzy płytkę o odpowiedniej grubości. Tak powstałą powierzchnię piłuje się do pożądanego kształtu i poleruje jej powierzchnię, aby była idealnie gładka.

Metoda fiberglass pozwala uzyskać bardzo naturalne paznokcie o dowolnym kształcie. Cały zabieg nie jest tak skomplikowany, jak przedłużanie na żel czy akryl. Technika ta jest swoistą formą odżywki, dlatego polecana jest przy zniszczonych, kruchych paznokciach.

Słabszą stroną fiberglass jest to, że na płytce paznokcia mogą powstać drobne nierówności. Metoda ta nie pozwala także wtapiać w formowaną płytkę ozdób (np. cyrkonii, kamyczków, dżetów).

Metody combo – połączenie żelu z akrylem

Nowością w ofertach salonów kosmetycznych jest przedłużanie paznokci metodą combo. Jest to połączenie żelu z akrylem. Taka technika pozwala uzyskać trwałe, odporne paznokcie akrylowe pokryte elastycznym żelem.

 Salony mogą nakładać żel na wykonane już paznokcie akrylowe. Akryl bywa również stosowany do uzupełniania braków w paznokciach żelowych. Na paznokciach żelowych można również tworzyć wzory 3D akrylem (zasada ta działa również w drugą stronę).

Czy przedłużanie paznokci powoduje ich niszczenie?

Wiele pań obawia się, że przedłużanie paznokci zniszczy naturalne płytki. Warto jednak wiedzieć, że za zniszczenia odpowiada wcale nie żel czy akryl, ale nieumiejętne przygotowanie płytki do zabiegów oraz niewłaściwe ściąganie tipsów i nałożonych preparatów. Ważne jest, aby polerowania paznokci przed zabiegiem nie zastąpić piłowaniem, ponieważ w ten sposób manikiurzystka zniszczy naturalną warstwę na paznokciu.

Podczas zdejmowania żel należy bardzo ostrożnie spiłować, a akryl rozpuścić specjalnym preparatem.

Zdjęcia – Bigstock.com