Jak piłować paznokcie? – Porady eksperta.

0
7515
Kobieta prezentująca jak piłować paznokcie

Piłowanie paznokci pozwala nadać im piękny kształt i sprawia, że stają się one prawdziwą ozdobą dłoni. Właściwy dobór pilniczka i techniki piłowania ma jednak znaczenie nie tylko estetyczne. Nieumiejętne piłowanie płytek może stać się przyczyną rozdwajania się końcówek lub łamliwości paznokci. W skrajnych przypadkach piłowanie może doprowadzić nawet do rozwoju infekcji. Podpowiadamy, jak właściwie piłować paznokcie, aby były one piękne, mocne i idealnie zdrowe.

Dobierz właściwy pilniczek

Skracanie paznokci nożyczkami może spowodować uszkodzenia ich brzegów, co zwiększy kruchość płytek i doprowadzi do ich nieestetycznego rozwarstwiania. Dobrą kondycję paznokci zachowamy dobierając odpowiedni pilniczek. Warto zrezygnować z tradycyjnego pilnika metalowego, który może naruszyć strukturę płytki i spowodować jej szybkie niszczenie. Dobrze sprawdzą się pilniczki pokryte szkłem, teflonem, granitem lub kryształem. Nowością są pilniczki ze strukturą teflonową, które pozwolą w delikatny sposób nadać płytkom pożądany kształt.

Nie piłuj wilgotnych paznokci

Jednym z bardzo częstych błędów jest piłowanie wilgotnych paznokci. Podczas manicure zawsze należy zachować odpowiednią kolejność zabiegów. Pierwszym elementem jest piłowanie płytek. Dopiero po skróceniu i nadaniu paznokciom odpowiedniego kształtu, można zacząć ich namaczanie w celu zmiękczenia skórek, a następnie dokładne oczyszczanie i natłuszczanie.

Mokre paznokcie są giętkie, dlatego nie będzie można nadać im odpowiedniego kształtu i łatwiej można uszkodzić wtedy płytkę.

Pamiętaj o właściwej technice piłowania

Przed piłowaniem rękę należy oprzeć o blat stolika lub szafki nocnej, aby palec z paznokciem, który poddajemy zabiegowi był nieruchomy. Piłowanie w powietrzu nie pozwoli osiągnąć odpowiedniego kształtu. Pilniczek należy ustawić pod kątem 45 stopni i delikatnie wykonywać równomierne ruchy – naciskanie pilnika do środka spowoduje nierówne opiłowanie (środkowa część płytki będzie bardziej wypiłowana niż brzegi).

Modelowanie zawsze powinniśmy wykonywać w jedną stronę, aby nie spowodować rozwarstwienia płytki.

Zawodowe manikiurzystki radzą, aby nadawać kształt paznokciom pokrytym lakierem, ponieważ wtedy płytki są znacznie twardsze, co znacznie ułatwia modelowanie.

Po opiłowaniu możesz umyć dłonie, sprawdzić, czy pod paznokciami nie pozostały opiłki i przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Piłowanie paznokci pilnikiem do paznokci

Tajemnica piękności tkwi w idealnych proporcjach

Dłonie najlepiej będą prezentować się, gdy zastosujesz sprawdzoną sztuczkę. Na trzech środkowych palcach powinnaś uzyskać paznokcie o jednakowej długości, na małym palcu paznokieć powinien być o około 1 mm krótszy, a na kciuku o milimetr dłuższy. W ten sposób cała dłoń będzie prezentować się symetrycznie.

Jaki kształt nadać paznokciom?

Nie warto radykalnie zmieniać naturalnego kształtu płytek. Aby uzyskać zupełnie inny kształt paznokci niż obdarzyła nas natura, trzeba mocno opiłowywać brzegi, co może doprowadzić do uszkodzeń (łamliwość, rozdwajanie się końcówek, rozdwajanie się całych płytek).

Technikę modelowania warto dostosować do typu paznokci. Paznokcie owalne wystarczy lekko spiłować na brzegach i skrócić pilniczkiem płytkę. Panie o prostych paznokciach powinny linię ich brzegów piłować na prosto, a boki delikatnie zaokrąglić. Przy paznokciach trójkątnych ważne jest wypiłowanie boków, a potem wymodelowanie samego wierzchołka płytki (łatwo można uzyskać kształt migdała) – takiego kształtu nie warto spiłowywać na prosto. Szerokie płytki o łopatkowatym kształcie najlepiej spiłować na prosto, a paznokcie lekko zapadnięte skrócić w taki sposób, aby płytka tworzyła linię prostą z opuszkiem palca.

Dla kogo paznokcie zaokrąglone?

Paznokcie zaokrąglone prezentują się bardzo naturalnie, ponieważ są dopasowane do opuszków palców. Taki kształt idealnie sprawdzi się dla pań, które mają kruche i łamliwe paznokcie lub dużo pracują fizycznie.

Płytkom należy nadać okrągły kształt poprzez ich opiłowanie do długości opuszków. Gdy paznokcie nieco urosną, stworzą zaokrąglony kształt wystający ponad opuszki. Zaokrąglanie długich paznokci „na oko” może być trudne, ponieważ łatwo w ten sposób stworzyć nierówności.

Dla kogo paznokcie kwadratowe?

Kwadratowe paznokcie pięknie będą prezentować się u pań, które mają długie palce. Tak opiłowane płytki bardzo ładnie wyglądają ozdobione manicure francuskim. Wadą takiego kształtu jest narażenie na zdarcia, dlatego ta technika polecana jest przede wszystkim kobietom, które mają zdrowe i mocne płytki.

Dla kogo paznokcie w szpic?

Paznokcie w szpic są bardzo modne. Taki kształt prezentuje się efektownie, dlatego często wybierany jest przez miłośniczki długich tipsów, które chcą robić na wszystkich duże wrażenie.

W szpic można opiłować naturalne płytki, ale są one narażone na zniszczenia, dlatego najlepiej taki kształt nadać w salonie kosmetycznym, który dodatkowo utwardzi paznokcie specjalnymi preparatami.

Dla kogo paznokcie w kształcie migdałka?

Ładnie zaokrąglone paznokcie w kształcie migdałków pięknie wysmuklają palce i całe dłonie. Szczególnie polecane są one paniom o kwadratowych dłoniach, ponieważ pozwalają je wyszczuplić. Migdałki są eleganckie, ale wymodelowanie płytek w ten kształt wymaga pewnego doświadczenia i dużej precyzji.

Kobiety, które nie są pewne swoich umiejętności w tym względzie, mogą piłować boki w krótkich paznokciach. W ten sposób stopniowo można uzyskać ładne migdałki.

Paznokcie owalne – piękne i uniwersalne

Paznokcie owalne są kwadratowe, ale mają lekko zaokrąglone rogi i końcówki. Taki kształt płytek pasuje każdemu – niezależnie od kształtu dłoni czy długości palców. Plusem tego modelowania jest odporność paznokci na łamanie się po bokach (częsta przypadłość migdałków i paznokci w szpic).

Zdjęcia – Bigstock.com