Jak przestać obgryzać paznokcie? Poznaj sprawdzone sposoby

0
2161
Kobieta zastanawia się jak przestać obgryzać paznokcie

Marzysz o pięknych i długich paznokciach przyozdobionych modnym manicure, ale od dzieciństwa masz problem z ich obgryzaniem? Ten zgubny nawyk naprawdę potrafi uprzykrzyć życie – osłabia płytki, sprawia, że stają się one kruche, łamliwe i rozwarstwione. Nie pozwala na eksperymenty z modną stylizacją, ponieważ króciutkie paznokcie nie będą tak dobrze prezentować się, jak ładne migdałki czy długie płytki przypiłowane do owalnego kształtu. Dziś podpowiadamy sprawdzone sposoby, które pomogą Ci pokonać swoje przyzwyczajenie.

Dlaczego warto przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie to nałóg, który wiele osób nabywa już w dzieciństwie. Niestety z wiekiem nie każdemu udaje się zwalczyć to przyzwyczajenie. Z problemem warto jednak zacząć walczyć nie tylko z powodów estetycznych, ale i zdrowotnych (pod ludzkimi paznokciami znajduje się bardzo dużo bakterii).

W psychologii nałogowe obgryzanie paznokci uzyskało swoją nazwę – określane jest ono terminem onychofagii. Obgryzanie paznokci i skórek jest sposobem na zwalczenie stresu, dlatego wiele osób powraca do nałogu w trudnych sytuacjach.

Warto wiedzieć, że długotrwałe obgryzanie paznokci może skutkować nieodwracalnymi zmianami kształtu płytek.

Silna wola to podstawa

Sposobem na skuteczną walkę z każdym nałogiem jest silna wola. Obgryzione paznokcie z poodzieranymi skórkami prezentują się bardzo nieestetycznie, dlatego warto postawić sobie jasny cel – zwalczenie nałogu.

W sytuacjach kryzysowych dobrym pomysłem jest poszukanie czynności zastępczej, która pomoże rozładować stres. W tej roli doskonale sprawdzi się sport na świeżym powietrzu, który pozwoli wytworzyć endorfinę (w czasie obgryzania paznokcia organizm również wydziela ten hormon). W pracy lub szkole dobrze sprawdzi się dyskretne ugniatanie specjalnej piłeczki antystresowej.

Można wypróbować również żucie gumy (np. bezcukrowej). Zajęte usta często powstrzymują przed chęcią obgryzienia kolejnego paznokcia.

Kup gorzki lakier

Wielu nałogowych „obgryzaczy”, którym udało się pokonać pielęgnowane od dzieciństwa przyzwyczajenie poleca gorzkie lakiery do paznokci. Są to preparaty opracowane specjalnie dla osób obgryzających paznokcie i skórki. Na rynku można znaleźć bardzo duży wybór tego rodzaju specyfików. Gorzkie płytki skutecznie mogą obrzydzić smak paznokci.

Wypróbuj oliwę z oliwek

Gorzki lakier można zamienić na oliwę z oliwek. Wystarczy wysmarować nią płytki i okalające je skórki. Smak surowej oliwy niewielu osobom przypadnie do gustu, dlatego sposób ten może zniechęcić do obgryzania paznokci. Efektem ubocznym takiego zabiegu jest doskonałe nawilżenie płytek.

A może tak czarny lakier?

W walce z tym zgubnym nałogiem niektórym pomaga pomalowanie paznokci na ciemny kolor (doskonale sprawdzi się czerń, granat, bordo czy soczysta czerwień). Odpryski będą wyglądać bardzo nieestetycznie, co może zmotywować do walki z chęcią obgryzania.

Nałóż tipsy

Skutecznym sposobem na porzucenie chęci obgryzania paznokci jest przyklejenie tipsów. Żel lub hybryda utwardzi płytki, dlatego ich obgryzanie będzie znacznie utrudnione. Wiele pań w ten właśnie sposób oduczyło się nałogu, ponieważ ceny manicure są wysokie, a efekt na tyle piękny, że po szkoda im go niszczyć.

Zabieg najczęściej trzeba kilka lub kilkanaście razy powtórzyć, aby tuż po odpadnięciu tipsów nie powrócić do „skubania zębami skórek”.

Ułóż plan wychodzenia z nałogu

Nie musisz od razu całkowicie odrzucać ogryzania. W wychodzeniu z nałogu sprawdzi się także metoda drobnych kroczków. Możesz postanowić, że w ciągu tygodnia powoli zaczniesz zapuszczać jeden paznokieć i taki zamiar powtarzać w kolejnych dniach aż dojdziesz do obu dłoni.

Zdjęcia: Bigstock.com