Odżywka do paznokci – jak wybrać najlepszą?

0
52792
Najlepsza odżywka do paznokci nada im piękny wygląd

Twoje paznokcie są kruche i łamliwe? A może pojawiają się na nich przebarwienia lub masz problem z rozdwajającymi się końcówkami? Rozwiązaniem problemów będzie właściwa pielęgnacja. Podpowiadamy, jak dobrać idealną odżywkę, aby móc cieszyć się mocnymi, idealnie zdrowymi i pięknymi paznokciami, które staną się prawdziwą ozdobą dłoni.

Dlaczego warto stosować odżywkę do paznokci?

Regularne stosowanie odżywki nawilży Twoje paznokcie i skórki wokół nich, dostarczy im witamin i przygotuje płytki do wykonania modnego manicure. Niektóre odżywki mogą zostać nawet wykorzystane jako baza pod lakier – zapobiegną one wnikaniu w płytkę barwników i trwałym przebarwieniom (żółtym lub kolorowym plamkom, których zmywacz nie pozwoli się pozbyć).

Odżywkę można nakładać na paznokcie nawet kilka razy w tygodniu.

Co wziąć pod uwagę dobierając odżywkę?

W sklepach kosmetycznych można znaleźć bardzo duży wybór odżywek do paznokci. Preparat należy dobierać pod kątem stanu płytek oraz efektów, które chcemy otrzymać.

Panie, które mają zniszczone i łamliwe paznokcie powinny wybierać preparaty zawierające wapń i keratynę. Składniki te stanowią naturalny budulec płytki paznokciowej, dlatego doskonale sprawdzają się do regeneracji.

Krótkie paznokcie, które bardzo wolno rosną można „wzmocnić” odżywkami zawierającymi ceramidy, żelazo oraz krzemionki. Paznokciom suchym i łamliwym warto zafundować kurację z dodatkiem witamin (E, C, B7 oraz F).

Producenci proponują także odżywki z różnymi dodatkami, które mogą nawilżać i wzmacniać paznokcie, stymulować ich wzrost oraz utwardzać płytki (dostępne są nawet preparaty typu 10 w 1).

Formaldehyd w odżywkach do paznokci

Odżywki zawierają oleje, proteiny, naturalne olejki eteryczne, witaminy oraz środki chemiczne. Koncerny kosmetyczne często wykorzystują formaldehyd.  Co to takiego? Jest to środek chemiczny, który wykazuje silne działanie odkażające – zabija on grzyby i bakterie. Formaldehyd ma również działanie zmiękczające. Wzmacnia on płytkę i utwardza ją, dzięki czemu paznokcie stają się piękne i zdrowe.

Do preparatów z tym dodatkiem warto jednak podchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ jest on silnym alergenem. Jego zawartość w odżywce nie powinna przekraczać około 4-5%.

Jakie odżywki do łamliwych i rozdwajających się paznokci?

Łamliwość paznokci najczęściej jest spowodowana ich przesuszeniem. W takim przypadku należy wybierać preparaty, które dostarczą zniszczonym płytkom substancji tłuszczowych zatrzymujących wodę. Odżywka powinna zawierać także krzem, żelazo i magnez, ponieważ pierwiastki te są odpowiedzialne za twardość płytki. Wnikną one głęboko w strukturę paznokcia, uelastycznią i wzmocnią płytkę.

Preparat może zawierać również krzem, keratynę oraz kompleks witamin (m.in. witaminę E oraz B5).

Odżywki wygładzająco-wzmacniające – do paznokci z podłużnymi prążkami

Podłużne prążki na paznokciach zwykle pojawiają się wraz z upływem lat, ponieważ są efektem rogowacenia. Należy je delikatnie polerować i intensywnie nawilżać. Na noc można fundować płytkom okłady z oliwy z oliwek.

Odżywki do paznokci „prążkowanych” powinny zawierać:

  • witaminy (przede wszystkim witaminę E określaną w kosmetyce „eliksirem młodości”)
  • proteiny
  • jedwab
  • krzem
  • silikon (wypełnia ubytki pojawiające się na płytce)

Takie odżywki nakłada się 1 raz w tygodniu.

Jakie odżywki do cienkich paznokci?

Cienkie paznokcie są łamliwe i kruszą się podczas piłowania, co nie pozwala nadać płytkom ładnego kształtu. Najczęściej problem pojawia się u osób, które często moczą ręce w wodzie z detergentami.

Takie płytki należy zregenerować i wzmocnić. Specjalnie do nich zostały opracowane formuły przyspieszające wzrost (dostępne z pędzelkiem do malowania lub jako preparaty w postaci markera). Zawierają one krzemionkę, żelazo oraz ceramidy.

Gdy chcesz przyspieszyć wzrost paznokcia

Do paznokci, które bardzo wolno rosną polecane są odżywki z witaminą B oraz dużym stężeniem składników mineralnych (żelazo, wapń, krzemionki). Można wybrać olejek lub emalię. Kurację należy stosować co najmniej miesiąc. Dopiero po tym czasie na odżywkę można nanieść kolorowy lakier. Do zmywania lakieru zawsze trzeba używać zmywacza bez dodatku acetonu.

Zdjęcia – Bigstock.com