Naturalne kremy przeciwzmarszczowe – czy działają?

0
555

W walce ze zmarszczkami używamy wszelkich dostępnych środków. Aby pozbyć się znienawidzonych śladów upływu czasu lub jak najbardziej opóźnić pojawianie się nowych, gotowe jesteśmy wypróbować wszelkie dostępne na rynku kosmetyki. Warto jednak pamiętać, że czasem można skórze bardziej zaszkodzić niż pomóc, zwłaszcza jeśli mamy wrażliwą cerę, podatną na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Produkty zawierające substancje syntetyczne z pewnością działają silniej, a ich efekt jest szybko zauważalny. Dla skóry delikatnej, która może reagować alergicznie na syntetyczne składniki preparatu, lepszym wyborem będą jednak naturalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe.

Naturalnie, czyli bez syntetyków

Jak rozpoznać kosmetyki naturalne? Wystarczy uważnie sprawdzić skład produktu, który pozbawiony będzie substancji syntetycznych. W naturalnych kosmetykach nie znajdziemy na przykład parabenów, czyli konserwantów służących do ochrony preparatu przed bakteriami oraz przedłużających termin jego przydatności do użycia. Parabeny rozpowszechniły się w latach 40. XX wieku nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale również spożywczym i farmaceutycznym. Niektóre rodzaje parabenów, zwłaszcza w większym stężeniu, mogą wywoływać reakcje uczuleniowe, świąd lub wysypkę, szczególnie jeśli stosowane są w kremach do twarzy.

Inną substancją syntetyczną, której unikają producenci kosmetyków naturalnych, są silikony. Są to bezbarwne i bezwonne polimery krzemowe, a ich zadaniem jest nawilżanie i zapobieganie utraty wody przez naskórek. Silikony sprawiają też, że produkt łatwiej rozsmarowuje się na skórze. Część silikonów można łatwo zmyć wodą, inne ulegają odparowaniu, a jeszcze inne są niezmywalne. Warstewka silikonów niezmywalnych na naszej skórze może blokować dostęp do niej innych, dobroczynnych składników stosowanych przez nas preparatów – dlatego też wymagają zastosowania co pewien czas silniej działających produktów, które te silikony usuną.

W kosmetykach naturalnych brak również parafiny. Jest to bezwonna, pozbawiona smaku substancja pozyskiwana drogą destylacji ropy naftowej, a następnie oczyszczana. W kosmetologii stosuje się ją ze względu na właściwości natłuszczające i ochronne, dlatego też najczęściej pojawia się w składzie kosmetyków zalecanych do stosowania zimą. Niestety parafina powoduje również zatykanie porów, co może prowadzić do intensyfikacji problemów z zaskórnikami i utrudnia oddychanie skóry. Z tego względu stosowanie produktów kosmetycznych zawierających parafinę jest niewskazane w przypadku cery tłustej.

Naturalnie, czyli zdrowo

Zgodnie z definicją stworzoną przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych kosmetyki naturalne to preparaty, które zostały uzyskane ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego, takie jak np. wosk pszczeli, miód, jedwab lub mleko. Na rynku dostępne są również kosmetyki wegańskie, pozbawione składników odzwierzęcych, a jedynie roślinne lub mineralne.

Co istotne, kosmetyki te należy wytwarzać z dbałością o środowisko naturalne, pozyskując składniki w sposób nieszkodzący naturze. Opakowania kosmetyków naturalnych powinny być produkowane z surowców wtórnych i nadawać się do ponownego przetworzenia.

Naturalnie na zmarszczki

Kosmetyki naturalne nie podrażniają skóry i dzięki temu są bezpieczne nawet dla osób mających cerę wrażliwą. Warto więc w walce ze zmarszczkami postawić na naturalne składniki. Jakie substancje mają więc w składzie naturalne kremy przeciwzmarszczkowe?

Procesowi starzenia się skóry doskonale przeciwdziała m.in. witamina E oraz kwas hialuronowy, a kolagen dodatkowo spłyca powstałe już zmarszczki. W walce ze zmarszczkami kluczowe jest również prawidłowe nawilżenie i odżywienie skóry, w czym pomogą oleje: arganowy, sojowy lub z pestek winogron, a także olejek eteryczny z lawendy. Żeń-szeń pobudzi syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra stanie się sprężysta. Jędrności naszej skórze doda guarana, która dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, natomiast ruszczyk kolczasty wzmocni i uszczelni naczynia krwionośne.